Nauka

sitagliptyna-cukrzyca

7 minut

Zalety stosowania sitagliptyny w leczeniu cukrzycy typu 2

Aktualnie w leczeniu cukrzycy stosuje się wiele grup leków, których efekt ma prowadzić do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Do takich farmaceutyków, stosowanych w terapii cukrzycy typu 2, należą leki inkretynowe, a jednym z ich przedstawicieli jest sitagliptyna.

migotanie-przedsionkow

6 minut

Jakie znaczenie ma propafenon w kardiologii i leczeniu migotania przedsionków?

Propafenon jest lekiem antyarytmicznym grupy IC wg klasyfikacji Vaughana Williamsa; to jeden z trzech powszechnie stosowanych leków antyarytmicznych dostępnych obecnie w Polsce. Główne wskazanie do jego stosowania stanowi kontrola rytmu u pacjentów z migotaniem przedsionków bez strukturalnej choroby serca. Inne zastosowania to nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu, tachykardia w zespole preekscytacji (WPW) czy tachyarytmie trudne do zróżnicowania.

bilastyna

8 minut

Bilastyna – nowoczesny lek przeciwhistaminowy

W terapii chorób alergicznych leki przeciwhistaminowe stosowane są od wielu lat. Ich skuteczność jest jednak ściśle powiązana z występowaniem u pacjentów działań niepożądanych. Stąd nieustannie trwają poszukiwania preparatów o coraz większej skuteczności i znacząco zmniejszonym ryzyku działań niepożądanych. W tym kontekście warto bliżej przyjrzeć się bilastynie, należącej do drugiej generacji leków przeciwhistaminowych.

pecherz-nadreaktywny

13 minut

Pęcherz nadreaktywny

Pęcherz nadreaktywny (ang. overactive bladder, OAB) jest częstym i uciążliwym problemem, istotnie wpływającym na jakość życia chorych. Problem ten rzutuje na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Farmacja z natury

lipa-przeziebienia

7 minut

Lipa – właściwości lecznicze i zastosowanie w przeziębieniach

Zima sprzyja zachorowaniom na wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i – choć rzadziej – bakteryjne. Dobrze więc pamiętać o ziołach, których unikalne składniki aktywne wykazują wielokierunkowe działanie w zwalczaniu objawów przeziębienia. Doskonałym przykładem tego typu rośliny będzie lipa, a dokładniej jej kwiat.

ziola-swiateczne-przejedzenie

7 minut

Ziołowe sposoby na świąteczne przejedzenie

Nudności, uczucie pełności, ból i ucisk w nadbrzuszu, zgaga, odbijanie czy wzdęcia – w okresie świątecznym problem przejedzenia staje się o wiele powszechniejszy. Warto więc wiedzieć więcej o tym, jak naturalnie wesprzeć proces trawienia.

ziola-ogiolne-zasady-pozyskiwania

8 minut

Surowce roślinne – ogólne zasady pozyskiwania i przechowywania

Znaczna część ziół, które spotkamy w polskiej aptece, rośnie w naszym umiarkowanym klimacie. Fakt ten daje możliwość samodzielnego zbierania roślin, a następnie suszenia i przechowywania ich do indywidualnego użytku. Aby jednak przystąpić do tego zadania, należy odpowiednio się przygotować. Pomóc w tym może niniejszy artykuł.

ziola-skora-cera

6 minut

Ziołowa pomoc w rozwiązywaniu problemów skórnych

Na stan cery ma wpływ wiele czynników. Jej kondycja jest wypadkową pielęgnacji, trybu życia oraz indywidualnych cech organizmu. Ważna jest m.in. odpowiednia dieta, stan gospodarki hormonalnej czy sposób, w jaki chroni się skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z kondycji swojej skóry, możemy zaproponować mu zioła, które pomogą w walce o piękną cerę.