Nauka

nadcisnienie-lerkanidypina

7 minut

Lerkanidypina w terapii nadciśnienia tętniczego

Lerkanidypina jest nowoczesnym lekiem z grupy długo działających antagonistów wapnia charakteryzującym się korzystnymi właściwościami farmakokinetycznymi i farmakodynamicznymi. Jest dobrze tolerowana przez pacjentów niezależnie od wieku, a jej stosowanie związane jest z rzadszym występowaniem obrzęków obwodowych.

sitagliptyna-cukrzyca

7 minut

Zalety stosowania sitagliptyny w leczeniu cukrzycy typu 2

Aktualnie w leczeniu cukrzycy stosuje się wiele grup leków, których efekt ma prowadzić do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Do takich farmaceutyków, stosowanych w terapii cukrzycy typu 2, należą leki inkretynowe, a jednym z ich przedstawicieli jest sitagliptyna.

migotanie-przedsionkow

6 minut

Jakie znaczenie ma propafenon w kardiologii i leczeniu migotania przedsionków?

Propafenon jest lekiem antyarytmicznym grupy IC wg klasyfikacji Vaughana Williamsa; to jeden z trzech powszechnie stosowanych leków antyarytmicznych dostępnych obecnie w Polsce. Główne wskazanie do jego stosowania stanowi kontrola rytmu u pacjentów z migotaniem przedsionków bez strukturalnej choroby serca. Inne zastosowania to nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu, tachykardia w zespole preekscytacji (WPW) czy tachyarytmie trudne do zróżnicowania.

bilastyna

8 minut

Bilastyna – nowoczesny lek przeciwhistaminowy

W terapii chorób alergicznych leki przeciwhistaminowe stosowane są od wielu lat. Ich skuteczność jest jednak ściśle powiązana z występowaniem u pacjentów działań niepożądanych. Stąd nieustannie trwają poszukiwania preparatów o coraz większej skuteczności i znacząco zmniejszonym ryzyku działań niepożądanych. W tym kontekście warto bliżej przyjrzeć się bilastynie, należącej do drugiej generacji leków przeciwhistaminowych.

Farmacja z natury

melisa

7 minut

Melisa – ziołowa moc uspokojenia

Wyzwania naszych czasów narzucają niesamowicie szybkie tempo życia, a co za tym idzie, generują dużo stresu. Ten długotrwały ma negatywny wpływ na wszystkie układy naszego ciała. Nie dziwi więc, że do apteki trafia coraz więcej pacjentów potrzebujących pomocy w rozładowaniu napięcia czy problemach z zasypianiem. Warto wtedy zaproponować w miarę bezpieczne i wykazujące wielokierunkowe działanie naturalne surowce. Przykładem takiego surowca jest liść melisy.

lipa-przeziebienia

7 minut

Lipa – właściwości lecznicze i zastosowanie w przeziębieniach

Zima sprzyja zachorowaniom na wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i – choć rzadziej – bakteryjne. Dobrze więc pamiętać o ziołach, których unikalne składniki aktywne wykazują wielokierunkowe działanie w zwalczaniu objawów przeziębienia. Doskonałym przykładem tego typu rośliny będzie lipa, a dokładniej jej kwiat.

ziola-swiateczne-przejedzenie

7 minut

Ziołowe sposoby na świąteczne przejedzenie

Nudności, uczucie pełności, ból i ucisk w nadbrzuszu, zgaga, odbijanie czy wzdęcia – w okresie świątecznym problem przejedzenia staje się o wiele powszechniejszy. Warto więc wiedzieć więcej o tym, jak naturalnie wesprzeć proces trawienia.

ziola-ogiolne-zasady-pozyskiwania

8 minut

Surowce roślinne – ogólne zasady pozyskiwania i przechowywania

Znaczna część ziół, które spotkamy w polskiej aptece, rośnie w naszym umiarkowanym klimacie. Fakt ten daje możliwość samodzielnego zbierania roślin, a następnie suszenia i przechowywania ich do indywidualnego użytku. Aby jednak przystąpić do tego zadania, należy odpowiednio się przygotować. Pomóc w tym może niniejszy artykuł.