Nauka

0325_1920X1080

2 minuty

Rusza XXIII edycja Konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy

Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji konkursu o Grant Fundacji. Temat tegorocznego konkursu: „Jak sztuczna inteligencja (AI) zmieni przyszłość opieki zdrowotnej? W jaki sposób może ona wspomagać pracę lekarzy?”

goraczka-metamizol

5 minut

Metamizol w leczeniu gorączki – lek skuteczny i bezpieczny, dlaczego zbyt rzadko stosowany?

Metamizol zaliczany jest do grupy nieopioidowych leków przeciwbólowych, jest pozbawiony w przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) działania przeciwzapalnego, co także limituje jego działania niepożądane. W 2012 r. zidentyfikowano nowe metabolity metamizolu, co zmieniło zasadnicze podejście do stosowania leku w praktyce zarówno ambulatoryjnej jak i klinicznej. Dotyczy to nie tylko poszerzenia wskazań klinicznych, ale również nowych możliwości stosowania leku w leczeniu skojarzonym.

debutir-suplement

5 minut

Aktualizacja badania profili uwalniania w przewodzie pokarmowym preparatów z maślanem sodu dostępnych na polskim rynku

Dynamika związana z kolejnymi preparatami na rynku polskim, które wykorzystują funkcje maślanu sodu w opiece nad pacjentami z chorobami jelit, w szczególności z chorobami jelita grubego, skłaniają do pogłębionej analizy profili uwalniania nowych produktów w odniesieniu do tych o już znanym profilu uwalniania i ugruntowanej pozycji na rynku.

migrena-sumatryptan

3 minuty

Opis przypadku pacjentki leczonej sumatryptanem przez wiele lat z pozytywnym efektem

Sumatryptan jest selektywnym agonistą receptora 5-HT1B/1D i pierwszym zarejestrowanym lekiem z grupy tryptanów. To także najlepiej przebadany środek stosowany w przerywaniu napadu migrenowego bólu głowy. Prawidłowo podawany cechuje się udowodnioną skutecznością, dobrą tolerancją i korzystnym profilem bezpieczeństwa, a jego przyjmowanie wiąże się z niewielkim ryzykiem istotnych działań niepożądanych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do włączenia leku, a także działania niepożądane związane z leczeniem nim. U prezentowanej chorej mimo stosowania różnych leków szeroko stosowanych w przerywaniu napadu w migrenie epizodycznej skuteczny okazał się i pozostał sumatryptan. Pozwolił on pacjentce na prawidłowe funkcjonowanie w życiu zawodowym i społecznym.

Farmacja z natury

pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze

6 minut

Właściwości lecznicze pokrzywy

Pokrzywa jest dość popularnie występującą rośliną, znaną przede wszystkim z parzących właściwości po zetknięciu ze skórą. Oprócz tego posiada szereg składników odpowiedzialnych również za jej właściwości lecznicze. Istotna jest jednak odpowiednia jakość surowca, co gwarantuje, że zawartość składników aktywnych w roślinie jest odpowiednio wysoka, a tym samym działanie lecznicze surowca pozostaje zachowane. Polecając zatem pacjentowi liść pokrzywy o statusie leku, mamy pewność, że spełnia on wymogi farmakopealne, a tym samym uzyskujemy zapewnienie najwyższej jakości produktu.

lecznicza-moc-miety

6 minut

Lecznicza moc mięty

Niektóre gatunki roślin zielnych możemy spotkać zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Do tej grupy niewątpliwie należy mięta, która w naszym kraju jest rośliną chętnie uprawianą na własne potrzeby, m.in. w przydomowych ogródkach. Na większą skalę znajdziemy ją natomiast na plantacjach.

rumianek

7 minut

Lecznicza moc rumianku

Lato to czas, kiedy możemy cieszyć się widokiem przepięknych łąk pełnych kolorowych kwiatów. Część ze wspomnianych roślin, oprócz walorów estetycznych, posiada również właściwości lecznicze. Jednym z bardziej wszechstronnych i cenionych od pokoleń gatunków będzie rumianek.

ziola-leacznicze

8 minut

Zioła o właściwościach leczniczych

Ziołolecznictwo ma wielką moc, o czym raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Jednakże, aby móc z tych dobrodziejstw korzystać, należy zadbać o odpowiednią jakość i powtarzalność surowców roślinnych.