Nauka

5 minut

Koronawirus i arytmia – powstał poradnik pacjenta kardiologicznego

Czy COVID-19 może zagrażać życiu pacjentów z arytmiami? Kiedy poczekać z zabiegami stosowanymi w terapii zaburzeń rytmu serca, a kiedy pilnie wezwać pomoc? Na najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych pytania odpowiada prof. Marcin Grabowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rzecznik Zarządu Głównego PTK.

2 minuty

Farmaceuci ambasadorami profilaktyki stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 – część 2.

Stan przedcukrzycowy to schorzenie bardzo mało znane wśród Polaków – wynika z raportu „Polska w stanie przedcukrzycowym 2021”.* 41% badanych określa swój stan wiedzy na temat stanu przedcukrzycowego jako niewielki, a 9% nadal nie zna tego schorzenia w ogóle.

4 minuty

Farmaceuci ambasadorami profilaktyki stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 – część 1.

W 2013 r. stan przedcukrzycowy miało 16,5% Polaków w wieku 20-79 lat. Według prognoz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation, IDF) już za 14 lat, czyli w 2035 r., Polska będzie krajem o największej na świecie częstotliwości występowania stanu przedcukrzycowego[1], jeśli nie zrobimy wystarczająco dużo, aby zmienić tę tendencję.

7 minut

Spastyczność – przyczyny i leczenie

Spastyczność definiowana jest jako zaburzenie kontroli czuciowo-ruchowej wynikające z uszkodzenia górnego neuronu ruchowego. Szacuje się, że może dotyczyć ponad 12 mln ludzi na całym świecie, w tym u 12-27% powodować istotne upośledzenie sprawności.

Farmacja z natury

5 minut

Jak odpowiednio łączyć zioła i przygotować mieszankę ziołową?

Każda roślina lecznicza posiada niepowtarzalny zestaw związków chemicznych występujących w określonych proporcjach, co czyni je wyjątkowymi. Dodatkowo możliwość łączenia różnych ziół sprawia, że mogą one zyskać nowe właściwości bądź wzajemnie wzmocnić swoje działanie.

8 minut

Surowce roślinne w lecznictwie i kosmetyce

Świat roślin stanowi nieustanne źródło inspiracji dla wielu dziedzin nauki i gałęzi przemysłu. Głównym powodem tego stanu rzeczy są unikatowe składniki czynne w nich zawarte. Związki te pełnią różnorodne funkcje w roślinach, okazuje się że wywierają również pozytywne efekty na organizm ludzki.

8 minut

Naturalne metody leczenia – co warto o nich wiedzieć?

O skuteczności leczenia ziołami popartej wiekami nauki nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak podejść do zagadnienia roztropnie i – dysponując najnowszą wiedzą na ich temat – znać zarówno korzyści i jednocześnie ryzyko płynące z ich przyjmowania.

4 minuty

Naturalne wsparcie w niestrawności

Niestrawność (nazywana również dyspepsją) to przypadłość przewodu pokarmowego o różnej etiologii, która może dotyczyć nawet 30% populacji. Obejmuje szereg objawów, m.in. uczucie pełności, wzdęcia, nudności, ból i ucisk w nadbrzuszu, zgaga, odbijanie się. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości?