Nauka

pecherz-nadreaktywny

13 minut

Pęcherz nadreaktywny

Pęcherz nadreaktywny (ang. overactive bladder, OAB) jest częstym i uciążliwym problemem, istotnie wpływającym na jakość życia chorych. Problem ten rzutuje na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

metronidazol

4 minuty

Zastosowanie metronidazolu w schematach eradykacyjnych

Metronidazol to chemioterapeutyk z grupy pochodnych nitroimidazolu. Wykazuje działanie pierwotniakobójcze oraz bakteriobójcze wobec drobnoustrojów beztlenowych.

gala-fundacja-naukowa-polpharma

6 minut

Sens odkrywania i radość tworzenia

„Jak wycenić radość poznawania? Jak oszacować wysiłek pracy? Jak skalkulować efekt zmian? I na koniec – jaką liczbą opisać moją radość i satysfakcję, że razem możemy realnie zmieniać polską naukę?” – te słowa skierował do gości Jerzy Starak, pomysłodawca i fundator Naukowej Fundacji Polpharmy, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma S.A. podczas uroczystości wręczenia grantów laureatom XX edycji konkursu na finansowanie projektów badawczych.

telmisartan-amlodypina-polaczenie

8 minut

Połączenie telmisartanu i amlodypiny w terapii nadciśnienia tętniczego

Cel terapii nadciśnienia tętniczego (NT) z użyciem leku złożonego powinien wiązać się z efektem uzupełniającego się mechanizmu działania prowadzącego do skutecznego obniżenia ciśnienia, z jednoczesnym ograniczeniem częstości występowania działań niepożądanych czy powikłań sercowo-naczyniowych. Tu przykładem może być połączenie telmisartanu i amlodypiny.

Farmacja z natury

ziola-ogiolne-zasady-pozyskiwania

8 minut

Surowce roślinne – ogólne zasady pozyskiwania i przechowywania

Znaczna część ziół, które spotkamy w polskiej aptece, rośnie w naszym umiarkowanym klimacie. Fakt ten daje możliwość samodzielnego zbierania roślin, a następnie suszenia i przechowywania ich do indywidualnego użytku. Aby jednak przystąpić do tego zadania, należy odpowiednio się przygotować. Pomóc w tym może niniejszy artykuł.

ziola-skora-cera

6 minut

Ziołowa pomoc w rozwiązywaniu problemów skórnych

Na stan cery ma wpływ wiele czynników. Jej kondycja jest wypadkową pielęgnacji, trybu życia oraz indywidualnych cech organizmu. Ważna jest m.in. odpowiednia dieta, stan gospodarki hormonalnej czy sposób, w jaki chroni się skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z kondycji swojej skóry, możemy zaproponować mu zioła, które pomogą w walce o piękną cerę.

6 minut

Naturalni pogromcy cukru

W czasach wysoko przetworzonej żywności cukier możemy znaleźć w coraz większej ilości produktów spożywczych, m.in. w sosach, płatkach, serkach. Nasz organizm zmuszony jest elastycznie reagować na tego typu zmiany. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest sprawnie funkcjonujący metabolizm węglowodanów. Na szczęście istnieją surowce roślinne naturalnie wspomagające ten istotny proces. Należą do nich nieco egzotyczne rośliny pochodzące z Azji: morwa biała i gurmar.

7 minut

Zioła zimową porą – nieoceniona pomoc w przeziębieniu

W sezonie jesienno-zimowym obserwujemy nasilenie różnego rodzaju infekcji. Pacjenci przychodzą do apteki po pomoc zarówno w kwestii zwalczania objawów choroby, jak i wzmocnienia odporności. Warto w tym infekcyjnym okresie pamiętać również o dobroczynnej mocy surowców ziołowych.