Nauka

migrena-sumatryptan

3 minuty

Opis przypadku pacjentki leczonej sumatryptanem przez wiele lat z pozytywnym efektem

Sumatryptan jest selektywnym agonistą receptora 5-HT1B/1D i pierwszym zarejestrowanym lekiem z grupy tryptanów. To także najlepiej przebadany środek stosowany w przerywaniu napadu migrenowego bólu głowy. Prawidłowo podawany cechuje się udowodnioną skutecznością, dobrą tolerancją i korzystnym profilem bezpieczeństwa, a jego przyjmowanie wiąże się z niewielkim ryzykiem istotnych działań niepożądanych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do włączenia leku, a także działania niepożądane związane z leczeniem nim. U prezentowanej chorej mimo stosowania różnych leków szeroko stosowanych w przerywaniu napadu w migrenie epizodycznej skuteczny okazał się i pozostał sumatryptan. Pozwolił on pacjentce na prawidłowe funkcjonowanie w życiu zawodowym i społecznym.

bisoprolol

8 minut

Bisoprolol w codziennej praktyce, czyli serce dla serca

Choroby układu krążenia stanowią wiodącą przyczynę zgonów w Polsce i na całym świecie. Istnieje wiele grup leków, które poprzez ich stosowanie zmniejszają częstość zdarzeń sercowo-naczyniowych, przez co wpływają na poprawę ryzyka sercowo-naczyniowego. Jedną z tych grup leków są beta-adrenolityki, a przedstawicielem tej grupy jest bisoprolol. W terapii nadciśnienia tętniczego nie tylko najczęściej przepisywaną grupą leków hipotensyjnych są beta-adrenolityki, ale również najczęściej przepisywanym lekiem w terapii nadciśnienia tętniczego jest bisoprolol.

nadcisnienie-lerkanidypina

7 minut

Lerkanidypina w terapii nadciśnienia tętniczego

Lerkanidypina jest nowoczesnym lekiem z grupy długo działających antagonistów wapnia charakteryzującym się korzystnymi właściwościami farmakokinetycznymi i farmakodynamicznymi. Jest dobrze tolerowana przez pacjentów niezależnie od wieku, a jej stosowanie związane jest z rzadszym występowaniem obrzęków obwodowych.

sitagliptyna-cukrzyca

7 minut

Zalety stosowania sitagliptyny w leczeniu cukrzycy typu 2

Aktualnie w leczeniu cukrzycy stosuje się wiele grup leków, których efekt ma prowadzić do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Do takich farmaceutyków, stosowanych w terapii cukrzycy typu 2, należą leki inkretynowe, a jednym z ich przedstawicieli jest sitagliptyna.

Farmacja z natury

rumianek

7 minut

Lecznicza moc rumianku

Lato to czas, kiedy możemy cieszyć się widokiem przepięknych łąk pełnych kolorowych kwiatów. Część ze wspomnianych roślin, oprócz walorów estetycznych, posiada również właściwości lecznicze. Jednym z bardziej wszechstronnych i cenionych od pokoleń gatunków będzie rumianek.

ziola-leacznicze

8 minut

Zioła o właściwościach leczniczych

Ziołolecznictwo ma wielką moc, o czym raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Jednakże, aby móc z tych dobrodziejstw korzystać, należy zadbać o odpowiednią jakość i powtarzalność surowców roślinnych.

melisa

7 minut

Melisa – ziołowa moc uspokojenia

Wyzwania naszych czasów narzucają niesamowicie szybkie tempo życia, a co za tym idzie, generują dużo stresu. Ten długotrwały ma negatywny wpływ na wszystkie układy naszego ciała. Nie dziwi więc, że do apteki trafia coraz więcej pacjentów potrzebujących pomocy w rozładowaniu napięcia czy problemach z zasypianiem. Warto wtedy zaproponować w miarę bezpieczne i wykazujące wielokierunkowe działanie naturalne surowce. Przykładem takiego surowca jest liść melisy.

lipa-przeziebienia

7 minut

Lipa – właściwości lecznicze i zastosowanie w przeziębieniach

Zima sprzyja zachorowaniom na wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i – choć rzadziej – bakteryjne. Dobrze więc pamiętać o ziołach, których unikalne składniki aktywne wykazują wielokierunkowe działanie w zwalczaniu objawów przeziębienia. Doskonałym przykładem tego typu rośliny będzie lipa, a dokładniej jej kwiat.