Różnice w obrazie schorzeń o podłożu wirusowym i bakteryjnym

 7 minut

autorka: dr n. farm. Arleta Matschay
Pracownia Farmacji Praktycznej, Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Właściwie nie istnieją naukowe dowody na to, iż ekspozycja na zimno zwiększa ryzyko wszelkich przeziębień czy w dalszej fazie infekcji bakteryjnych. Natomiast niewątpliwie oprócz gwałtownego wychłodzenia głowy czy kończyn dolnych do rozwoju schorzeń przyczynia się także zakażenie odpowiednimi patogenami. Dlatego w okresie zwiększonej zapadalności należy unikać zatłoczonych miejsc (kontaktu z osobami już zakażonymi), dbać o higienę dłoni, nosić właściwą odzież dającą komfort termiczny oraz zażywać umiarkowanego wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu.

Pacjent, który nabawi się ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych związanych z zapaleniem gardła i migdałków podniebiennych, ucha środkowego oraz zatok przynosowych pierwsze kroki skieruje do apteki po poradę farmaceuty i zakup odpowiednich preparatów łagodzących objawy schorzenia i leczących jego przyczynę. W takim przypadku farmaceuta powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, który umożliwi zastosowanie skutecznego leczenia, bądź w dalszej fazie skierowanie pacjenta do koniecznej konsultacji lekarskiej w celu ustalenia diagnozy. Większość ostrych zapaleń górnych dróg oddechowych spowodowana jest głównie przez wirusy, zaś w mniejszym stopniu przez bakterie. Objawy towarzyszące infekcji górnych dróg oddechowych w przebiegu przeziębienia, grypy czy infekcji bakteryjnej mogą mieć bardzo zbliżony obraz i stąd często trudne jest odróżnienie etiologii wirusowej od bakteryjnej.

I tak przeziębienie (spowodowane rynowirusami, koronawirusami, adenowirusami czy wirusami paragrypy) najczęściej rozpoczyna się 1-2 dniowym okresem złego samopoczucia, uczuciem osłabienia czy zmęczenia, dalej pojawiają się stopniowo narastające objawy w postaci bólu gardła, nieraz z chrypką, a także nieżyt nosa z wodnistym wyciekiem oraz obrzękiem i przekrwieniem śluzówek, ponadto może wystąpić stan podgorączkowy (temperatura 37-38°C). Mimo uciążliwych objawów u pacjentów bez dodatkowych obciążeń zdrowotnych przeziębienie jest chorobą, która w ciągu kilku dni ustępuje samoistnie, z reguły objawy utrzymują się do siedmiu dni, a największe nasilenie przypada na 3-4 dzień infekcji.

Strony: 1 2 3