Skrót informacji
17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To jedna z najpowszechniej występujących chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce z nadciśnieniem zmaga się nawet 12 mln osób.
Ocenił, że w Polsce jest około 30 proc. osób z nadciśnieniem tętniczym. „Czyli mamy wielomilionową rzeszę pacjentów i z tego około 40 proc. nie wie, że to nadciśnienie ma. To jest czynnik, który powoli uszkadza nasze naczynia i powoduje w obserwacji odległej wiele powikłań, łącznie z udarami mózgu, zawałami serca czy innymi powikłaniami obwodowymi” – dodaje ekspert.
„Często się uważa, że tylko starsi mają nadciśnienie. Jest wręcz odwrotnie. Dlatego także u ludzi młodych powinniśmy zawczasu taką profilaktykę prowadzić. Zaczynając od zmian stylu życia – mniej soli, więcej ruchu” – zaznaczył dr Zębik.
„Powinniśmy leczyć ją od najmłodszych lat i pilnować wagi w przyszłości” – podsumował.
Bagatelizowanie objawów nadciśnienia może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. Dlatego istotna jest profilaktyka i regularnie mierzenie ciśnienia, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę. „Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach” – zaapelował dr Zębik.
MZ w sprawie szkolenia specjalizacyjnego dla osób wykonujących zawód fizjoterapeuty i farmaceuty
Choroby układu krążenia powodują 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO