Zmiany skórne towarzyszące cukrzycy

 16 minut

Wielu ekspertów uważa, że pacjenci diabetologiczni mogą w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko infekcji skórnych oraz powikłań stosując ustalony codzienny plan higieny skóry. Dane z National Institutes of Health Diabetes Information Clearinghouse wskazują, że kompleksowy program higieny stóp koncentrujący się na takich zagadnieniach jak edukacja w zakresie stopy cukrzycowej, oceny ryzyka i terapii zapobiegawczej, może przyczynić się do zredukowania amputacji stopy od 45% do 85%.

Dlatego tak ważne jest, aby farmaceuci w opiece nad pacjentami z cukrzycą szczególną uwagę przykładali do zaleceń związanych z utrzymaniem odpowiedniej pielęgnacji skóry, w tym zwłaszcza higieny stóp.

Ogólne zalecenia pielęgnacji skóry dla diabetyków
Zaleć pacjentowi aby:

  1. Zawsze utrzymywał skórę czystą i suchą, i aby używał zasypki z talkiem w miejscach gdzie skóra dotyka skóry np. pod pachami.
  2. Unikał bardzo ciepłej wody do kąpieli, stosował mydło nawilżające, a po kąpieli delikatny balsam nawilżający.
  3. Pamiętał, że nie należy stosować balsamu i kremu nawilżającego między palcami stóp, bo może się to przyczynić do pojawienia się grzybicy.
  4. Zapobiegał przesuszaniu skóry, ponieważ drapanie suchej lub swędzącej skóry może spowodować rany, a w konsekwencji infekcję.
  5. Zawsze pamiętał o nawilżaniu skóry, aby zapobiec jej pierzchnięciu i pękaniu, szczególnie wtedy, gdy na dworze jest sucho, zimno i wietrznie.
  6. Natychmiast leczył skaleczenia i otarcia, dezynfekując małe rany wodą i mydłem.
  7. Na skaleczenia i otarcia nie stosował środków z alkoholem i jodyną ponieważ mogą nadmiernie wysuszyć lub podrażnić skórę.
  8. Stosował miejscowy antybiotyk tylko wówczas, gdy zaleci go lekarz.
  9. Po zdezynfekowaniu drobnych skaleczeń i otarć zabezpieczył je sterylną gazą i poszedł na wizytę do lekarza POZ.
  10. W przypadku głębokiej rany bądź gdy pojawiła się infekcja lub ból, po zabezpieczeniu rany natychmiast udał się na wizytę do lekarza.
  11. Poszedł do dermatologa w przypadku problemów skórnych, z którymi nie może sobie poradzić.
  12. Ustalił codzienny plan higieny skóry i stóp.
  13. Sprawdzał codziennie stopy pod kątem otarć i skaleczeń.

Pamiętaj, że dobrze prowadzona opieka nad pacjentem cukrzycowym i zapobieganie problemom skórnym może przyczynić się do znacznego zmniejszenia powikłań, a tym samym lepszej jakości życia chorych z cukrzycą.

Strony: 1 2 3 4 5