Zmiany skórne towarzyszące cukrzycy

 16 minut

Jak widać jest wiele rodzajów objawów, które mają znaczący wpływ na jakość życia pacjenta cukrzycowego. Patrząc na taką mnogość problemów skórnych, z którymi mogą zmagać się pacjenci leczący się na cukrzycę niezwykle ważna jest obserwacja i dociekliwość w postrzeganiu nowopowstałych zmian skórnych. To właśnie ona może pozwolić na jej wczesne rozpoznanie, ułatwić diagnozę a w efekcie poprawić jakość życia pacjenta.

Nadkażenia bakteryjne leczymy preparatami odkażającymi, czasami bywa konieczny antybiotyk stosowany zewnętrznie lub w cięższych przypadkach wewnętrznie, w przypadkach infekcji wirusowych podajemy acyklowir (krem, tabletki). W przypadkach nadkażeń grzybiczych mamy szeroki wachlarz preparatów przeciwgrzybiczych – maści, kremy, aerosole, lakiery oraz preparaty doustne.

***

Okiem farmaceuty

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 2 mln ludzi, a u kolejnych 2 milionów cukrzyca jest nierozpoznana. Codziennie do apteki trafia więc bardzo dużo pacjentów cierpiących na tę chorobę.

autorka: mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk
Centrum Informacji o Lekach, www.leki-informacje.pl

Farmaceuci w wielu krajach prowadzą programy opieki farmaceutycznej nad pacjentami diabetologicznymi oraz uczestniczą aktywnie w ich edukacji. Opieka farmaceutyczna ma na celu wsparcie pacjenta w aktywnym uczestnictwie w procesie leczenia oraz w zapobieganiu skutkom i powikłaniom choroby. Jednym z powikłań późnych cukrzycy są mikroangiopatie, czyli zaburzenia krążenia we wszystkich narządach i tkankach, przede wszystkim w oczach i nerkach, a także w skórze. Dlatego też ważnym punktem wstępnego instruktażu prowadzonego w aptece dla pacjentów diabetologicznych jest pielęgnacja stóp i całego ciała.

Artykuł pt. „Zmiany skórne towarzyszące cukrzycy” w sposób przekrojowy omawia zagadnienia, z którymi farmaceuta może się spotkać w swojej codziennej pracy z pacjentami diabetologicznymi. Okazuje się, że ze zmianami skórnymi mamy do czynienia u każdego chorego z cukrzycą, ale na powikłania skórne najbardziej narażone są te osoby, u których choroba jest słabo kontrolowana. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne szacuje, że aż u 33% populacji diabetyków rozwinie się jakaś choroba skóry spowodowana cukrzycą. Należy także pamiętać, że w niektórych przypadkach problemy skórne pacjentów przychodzących do apteki będą pierwszym objawem niezdiagnozowanej cukrzycy.

Rola farmaceuty w opiece nad pacjentem z cukrzycą
Rola farmaceuty w opiece nad pacjentem z cukrzycą jest dobrze określona i udokumentowana. Najczęściej zadania farmaceuty koncentrują się na poradach dotyczących leków, diety i aktywności fizycznej. Nie należy jednak zapominać, że niemniej ważne są także problemy dotyczące zmian skórnych towarzyszących cukrzycy. Kładąc nacisk na edukację w tym zakresie, farmaceuta może pomóc pacjentowi we wczesnym wykryciu zmian skórnych, ich zmniejszeniu lub zapobieganiu kolejnym. Takie postępowanie jest bardzo ważne gdyż przyczynia się w znaczącym stopniu do zmniejszenia ryzyka późniejszych powikłań skórnych.

Strony: 1 2 3 4 5