Zgaga – incydent czy problem przewlekły

 5 minut

autorka: dr n. farm. Arleta Matschay
Pracownia Farmacji Praktycznej, Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Zgaga to uczucie „palenia” w nadbrzuszu i/lub za mostkiem, któremu może towarzyszyć ból, a także gorzko-kwaśny smak w ustach oraz nierzadko przykry zapach z jamy ustnej. Przyczyną powstającej zgagi jest zarzucanie (refluks) treści żołądkowej do przełyku, czyli wraz z połkniętym wcześniej pokarmem do przełyku trafia wytwarzany w żołądku kwas solny (produkowany przez tzw. komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka) i enzymy trawienne, stąd charakterystyczne uczucie. Taka sytuacja może być spowodowana nieprawidłowo funkcjonującym dolnym zwieraczem przełyku, który niedostatecznie ulega zamykaniu, a to spowoduje wsteczne zarzucanie kwaśnej treści żołądka.

Objawy zgagi pojawiają się szczególnie u osób, które nie przestrzegają zaleceń dietetycznych tzn. spożywają obfite posiłki, o nieregularnych porach dnia, tuż przez snem (posiłek powinien być przyjmowany min. 3 godziny przed snem). Zgaga może pojawić się incydentalnie, szczególnie w grupie młodszych pacjentów (po tzw. „imprezach”), ale też u starszych pacjentów w sposób utrwalony, którzy preferują tłuste i pikantne pokarmy, gazowane napoje, kawę, mocną herbatę, czekoladę czy cytrusy. Problem zdecydowanie nasila się po spożyciu alkoholu oraz u osób palących tytoń. U pacjentów mających tego typu dolegliwości gastryczne należy wskazać spanie na łóżku z wezgłowiem uniesionym o kilkanaście centymetrów, unikanie pozycji ciała w skłonie z uciskiem na jamę brzuszną i noszenia ciasnych ubrań i pasków oraz sytuacji stresujących nasilających objawy. Przyczyną występowania dolegliwości mogą być też działania niepożądane stosowanej farmakoterapii, np. przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, leków stosowanych w chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym i chorobach płuc (szczególnie z grupy betablokerów, blokerów kanału wapniowego, przeciwcholinergicznych czy metyloksantyn, np. teofilina) lub NLPZ.

Strony: 1 2