Zdrowie kobiety w wieku 50+

 6 minut

Menopauza
Przekwitanie to etap w życiu kobiety pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. W medycznym sensie menopauza oznacza dzień, w którym ustało ostatnie miesiączkowanie, a kilkuletni okres poprzedzający – jest nazywany perimenopauzą. Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesięcznego. Wiąże się to z ustaniem czynności gonad. Przeciętnie następuje w wieku 45-55 lat i trwa 1-2 lata. Zanim miesiączkowanie ustanie następuje okres nieregularnych cykli. Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie syntezy estogenów oraz progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze psychicznej, a w późniejszym wieku osteoporoza. Charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca – nagłe zmiany temperatury ciała. Inne powszechne objawy to: zmiany nastroju, bezsenność, osłabienie i problemy z pamięcią. Niektóre z nich mogą nie być związane z wahaniami poziomu hormonów, lecz nie przeprowadzono dotąd badań mogących określić ich inne pochodzenie. Ostatnie badania wykazują, że suplementacja melatoniny u kobiet w okresie perimenopauzy wpływa korzystnie na funkcjonowanie tarczycy oraz podwyższa poziom gonadotropiny. Pomaga również w przywracaniu płodności, menstruacji oraz zapobiega depresji związanej z menopauzą. Uciążliwe objawy często łagodzi się stosując leki (m.in. hormonalne) i suplementy.

Choroby serca
Choroba wieńcowa i inne schorzenia układu krążenia są główną przyczyną zgonów wśród kobiet. Przed miażdżycą chronią kobiety hormony płciowe, dlatego ryzyko choroby serca zwiększa się znacząco po menopauzie. Zaburzeniom pracy układu krwionośnego sprzyja także otyłość brzuszna (obwód talii >88 cm zwiększa ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych o 3,02 raza), palenie papierosów, nadmiar tłuszczów i soli w diecie, mała aktywność fizyczna, cukrzyca, stres.
Choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa (uwaga: objawy mogą być mylące, bo np. pojawiają się bóle pleców czy barków), polega na zmniejszonym dopływie krwi do mięśnia sercowego przez np. zaczopowanie światła naczyń krwionośnych przez blaszkę miażdżycową. Jednym z dodatkowych objawów choroby niedokrwiennej może być dusznica bolesna. Jest efektem niedokrwienia mięśnia sercowego. Bardzo silny ból w klatce piersiowej pojawia się w nocy albo podczas odpoczynku, może też wystąpić w wyniku silnych emocji. Wynikiem nieleczonej choroby wieńcowej może być zawał. Z najnowszych badań wynika po pierwsze to, że zawał serca dotyka coraz młodszych kobiet. Drugim niepokojącym zjawiskiem jest umieralność w ciągu pierwszego roku po zawale – umiera wtedy tylko 10 proc. mężczyzn, ale aż 45 proc. kobiet. Dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka.

Strony: 1 2