Zapytaj eksperta

 7 minut

Wręczyłam pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem określonego prawem okresu wypowiedzenia. W ustawowym terminie nie odwołał się od tej decyzji do sądu pracy. Czy może mi teraz wytoczyć proces cywilny, w którym będzie domagał się odszkodowania za bezprawne – jego zdaniem – zwolnienie z pracy?
Wystąpienie przez pracownika z roszczeniem do sądu pracy o odszkodowanie za nieuzasadnione lub naruszające przepisy o wypowiadaniu umów o pracę rozwiązanie stosunku pracy nie wyłącza roszczeń odszkodowawczych przed sądem cywilnym (por. wyrok TK z dnia 27 listopada 2007 r., sygn. SK 18/05). Aby jednak uzyskać dodatkowe odszkodowanie na drodze powództwa przed sądem cywilnym w ww. zakresie, należy uprzednio wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym przed sądem pracy. Innymi słowy, wszczęcie postępowania przed sądem pracy jest warunkiem ewentualnego, późniejszego postępowania przed sądem cywilnym o odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy.

Czy prawo określa, w jakim maksymalnie terminie po ustaniu umowy na okres próbny pracodawca musi wypłacić pracownikowi jego wynagrodzenie?
Zgodnie z art. 85 k.p. wypłaty wynagrodzenia za pracę (w tym za okres próbny) dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o terminie wypłaty wynagrodzenia (w układzie zbiorowym pracy bądź regulaminie pracy), a także o częstotliwości jego wypłaty (w umowie o pracę). Wypłata wynagrodzenia powinna zatem nastąpić w uprzednio ustalonym z góry dniu, ewentualnie w dniu rozwiązania stosunku pracy. Pracownik ma 3 lata na dochodzenie zapłaty wynagrodzenia przed sądem pracy.

Strony: 1 2 3