Zapytaj eksperta

 7 minut

Mój staż na umowę o pracę wynosi 27 lat. Czy przepisy określają konkretny termin, w jakim powinnam poinformować mojego przełożonego o tym, że zamierzam przejść na emeryturę?
Przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, nie wprowadzają terminu, w którym pracownik jest zobowiązany do poinformowania pracodawcy o zamiarze przejścia na emeryturę. Kodeks pracy także nie zawiera szczególnych rozwiązań prawnych w zakresie okresów wypowiedzenia, czy też sposobów rozwiązania stosunku pracy dla pracowników przechodzących na emeryturę. Pracownik mający zamiar przejść na emeryturę, który nabył odpowiedni staż pracy, może zatem rozwiązać stosunek pracy w wyniku porozumienia stron i uzgodnić np. krótszy okres wypowiedzenia bądź też dokonać wypowiedzenia z zachowaniem terminów określonych w art. 36 § 1 k.p.

Aktualnie znajduję się w trakcie 3-miesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Obecnie zmienia się właściciel apteki. Czy w związku z powyższym, pozostając w okresie wypowiedzenia, mogę zmienić jego powód? Czy prawo dopuszcza zmianę trybu wypowiedzenia w takiej sytuacji?
W opisywanej sytuacji mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę. Stosownie do art. 231 § 1 k.p. staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Jak wskazał SN w wyroku z 13 maja 1998 r., sygn. akt I PKN 101/98, w przypadku gdy przejście zakładu pracy następuje w okresie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, nowy pracodawca wstępuje z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy. Nie ma zatem przeszkód, aby w okresie wypowiedzenia strony zdecydowały o zmianie trybu rozwiązania umowy o pracę i np. postanowiły, że umowa rozwiąże się na mocy porozumienia stron. Cofnięcie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę po jego złożeniu, a więc już w trakcie biegu jego okresu, wymaga zgody drugiej strony stosunku pracy.

Strony: 1 2 3