Zapytaj eksperta

 7 minut

Czy osoba zatrudniona na umowę o pracę, która zaszła w ciążę w trakcie urlopu rodzicielskiego, może z niego zrezygnować?
Pracownica w ciąży może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, jeżeli wniosek o urlop złożyła nie później niż 14 dni po porodzie łączni z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. W przypadku, gdy wniosek o urlop rodzicielski został złożony po upływie 14 dni od porodu, pracownica nie ma możliwości zrezygnowania z tego urlopu. Wówczas po wykorzystaniu pełnego urlopu rodzicielskiego pracownica może wrócić do pracy lub skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Może też wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie rodzicielskim urlopu wypoczynkowego (zaległego albo bieżącego). Taki wniosek będzie dla pracodawcy wiążący. W trakcie urlopu rodzicielskiego pracownica nie może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, gdyż w tym czasie przysługuje jej zasiłek macierzyński, a nie chorobowy. Gdyby zdecydowała się wrócić do pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, nie występując o urlop wychowawczy, mogłaby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia pracy.

W przyszłym roku zmianie ulegają przepisy dotyczące oskładkowania umów cywilnoprawnych. Czy umowy o dzieło oraz umowy zlecenia będą wówczas podlegały składkom ZUS?
Od 1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od umów zleceń (również, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne byłaby niższa od minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu). Nowe prawo uniemożliwi zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać odprowadzenia składki do ZUS od całości otrzymanego wynagrodzenia. Dotychczas było to możliwe przez zawarcie dwóch umów – jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana. W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2016 r. zasady kumulacji, takie rozwiązanie będzie niemożliwe.

Strony: 1 2 3