Zapytaj eksperta

 7 minut

Jako kierownik apteki stanąłem przed koniecznością likwidacji jednego ze stanowisk pracy, a co za tym idzie, wypowiedzenia jednemu z pracowników umowy o pracę. Czy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z wyprzedzeniem, czy też musi z tym zaczekać do momentu, aż w aptece zacznie obowiązywać nowy porządek organizacyjny?
Zwolnienie w ramach likwidacji stanowiska pracy reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Gdy dojdzie do likwidacji stanowiska pracy, to nie może być to czynność pozorna, ani planowana, lecz faktyczna i mająca oparcie w sytuacji w firmie. Oznacza to, że zwolnienie pracownika z podaniem przyczyny „planowana likwidacja stanowiska pracy” nie powinno mieć miejsca, gdy taka likwidacja dopiero jest szykowana albo gdy na to miejsce zostałaby zatrudniona inna osoba na podobnych warunkach pracy i płacy, z podobnym zakresem obowiązków. Gdyby w takiej sytuacji doszło do sporu sądowego, pracownik mógłby podnosić pozorność likwidacji i mógłby liczyć na zrozumienie sądu. Oprócz kwestii braku pozorności likwidacji stanowiska pracy sąd ocenia słuszność przyjętych kryteriów kwalifikowania pracowników do zwolnienia z pracy z punktu widzenia wymogu zasadności wypowiedzenia, jak również zgodności z zasadami współżycia społecznego.

Jestem zatrudniona na etacie. W związku z tym, że chciałabym poświęcić więcej czasu mojemu dziecku, rozważam złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Zastanawiam się, czy gdybym w przyszłości ponownie chciała wnioskować o jeszcze niższy wymiar czasu pracy u tego samego pracodawcy, to czy prawo daje mi taką możliwość? Ile razy można składać taki wniosek?
Zgodnie z art. 1867 § 1 Kodeksu Pracy pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż 1/2 pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Gdyby zatrudniony podał niższy niż dopuszczalny wymiar czasu pracy, pracodawca obniża wymiar do połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Pracownik określa we wniosku wymiar czasu pracy, w jakim zamierza pracować oraz okres jego obowiązywania. Jeśli pracownik nadal uprawniony jest do urlopu wychowawczego, będzie również mógł złożyć kolejny wniosek o obniżenie etatu, gdyż z tego prawa można korzystać z przerwami. Oznacza to, że jeśli pierwszy wniosek nie dotyczy całego okresu, na który dokonuje się obniżenia etatu, pracownik będzie mógł złożyć wniosek ponownie na okres aż do wyczerpania limitu właściwego dla urlopu wychowawczego określonego w Kodeksie Pracy. Ponowne obniżenie wymiaru czasu pracy będzie możliwe pod warunkiem, że nadal nie będzie on niższy niż 1/2 etatu.

Strony: 1 2 3