Wiosenne wypadanie włosów

 3 minuty

autor: dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Łysienie jest stanem patologicznym, w którym dochodzi do nadmiernej utraty włosów. Dziennie wypada 100-150 włosów w efekcie naturalnych procesów związanych z prawidłowym cyklem ich wzrostu. Każda utrata włosów może budzić niepokój, jednakże o nieprawidłowości należy myśleć, gdy utrata będzie znaczna i przekroczy wspomniane wartości. Wielu pacjentów, zwłaszcza kobiet, zwraca uwagę na sezonowe wypadanie włosów. Problem staje się szczególnie nasilony w okresie wiosny. Jednym z jego powodów mogą być braki dietetyczne po okresie zimy związane z mniejszą dostępnością pełnowartościowych warzyw i owoców. Organizm, chroniąc się przed zimnem, wykazuje większe zapotrzebowanie na produkty obfitujące w tłuszcze zwierzęce, przez co potrzeba uzupełniania witamin i minerałów schodzi na dalszy plan. Po kilku miesiącach dochodzi do rozwoju niedoborów witamin, makro- i mikroelementów, których pierwszym objawem może być wypadanie włosów, ich łamliwość, utrata naturalnego połysku. W takiej sytuacji korzystne jest uzupełnianie składników odżywczych zwłaszcza tych, które mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry i jej przydatków.

Jedną z witamin wpływających pozytywnie na włosy i paznokcie jest witamina H zwana biotyną. Należy ona do grupy witamin B, a pod względem chemicznym jest kwasem organicznym. Dobowe zapotrzebowanie na biotynę nie zostało ściśle określone. Wedle różnych zaleceń i opinii wynosi ono dla osoby dorosłej 30-100 µg. Nie wykazano jej toksycznego działania, ani nie odnotowuje się przypadków przedawkowania. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego uzupełniania składników odżywczych, zaleca się umiar. Na rynku dostępne są m.in. preparaty biotyny w dawce 5 mg zarejestrowane pod postacią produktu leczniczego dostępnego bez recepty. Wskazane są w przypadku niedoboru biotyny, który może skutkować m.in. wypadaniem włosów.

Kwestia wypadania włosów jest złożonym problemem. Nasilona utrata owłosienia może wynikać ze stanu zapalnego toczącego się wokół mieszków włosowych, zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witamin. Jeśli wypadanie włosów nasila się, wskazana jest konsultacja dermatologiczna w celu zdiagnozowania przyczyny i rozpoczęcia terapii.