Wakacje bez ZUM

 4 minuty

autor: lek. med. Michał Puszyński
Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

Zakażenia układu moczowego to poważny problem dotykający głównie kobiet. Na objawy związane z ZUM cierpi ponad 60% kobiet w wieku 15-75 lat. Skala problemu jest zatem spora. Schorzenie nasila się zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Na szczęście stosowanie się do podstawowych zasad higieny oraz unikanie niepotrzebnych ekspozycji na uropatogeny znacznie zmniejsza ryzyko infekcji i związanych z nią nieprzyjemności.

Zasadą profilaktyki ZUM podczas urlopu spędzanego poza domem jest zmiana przyzwyczajeń. Podstawą jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Ponadto unikanie w miarę możliwości publicznych toalet, a w przypadku konieczności skorzystania z nich użycie specjalnych środków odkażających dostępnych w aerozolu lub w postaci nasączonych chusteczek, służących do oczyszczenia deski sedesowej. Ponadto, co ważne szczególnie w trakcie długich podróży, nie należy przetrzymywać moczu i doprowadzać do przepełnienia pęcherza, ponieważ powoduje to retencję moczu sprzyjającą rozwojowi bakterii.

Szacuje się, że jednym z najistotniejszych czynników odpowiedzialnych za występowanie ZUM jest aktywność seksualna. Wśród kobiet aktywnych seksualnie ZUM wynoszą 5-10%.

W czasie stosunku seksualnego, niezależnie od stosowanego zabezpieczenia, istnieje ryzyko mechanicznego wprowadzenia drobnoustrojów z cewki moczowej do pęcherza moczowego.W takich okolicznościach bakteria komensalna cewki moczowej w pęcherzu może stać się uropatogenem. Ryzyko rozwoju objawów zakażenia wzrasta również, jeżeli podczas stosunku dochodzi do przerwania ciągłości błon śluzowych sromu, szczególnie w okolicach ujścia cewki moczowej. Zwiększa się wtedy ryzyko zakażenia bakteriami pochodzącymi z okolicy odbytu. Aby ryzyko to ograniczyć należy dbać o higienę intymną przy pomocy odpowiednich preparatów oraz w przypadku niedawno przebytego lub aktywnego zakażenia stosować profilaktykę farmakologiczną zakażeń układu moczowego.

Strony: 1 2