Prawidłowe trawienie – poradnik ziołowy

 7 minut

dr n. farm. Maciej Strzemski
aptekarz, miłośnik i popularyzator receptury aptecznej

Szacuje się, że ponad 50% ludności Polski powyżej 18. r.ż. cierpi z powodu przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, 30% kobiet po porodzie ma problemy z funkcjonowaniem dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, a ok. 15% społeczeństwa dotknięte jest chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Przyczyny tego stanu rzeczy są różnorodne, ale wydaje się, że jednymi z najistotniejszych są te, które wiążą się bezpośrednio ze stylem życia.

Funkcjonowanie w ciągłym pośpiechu i stresie, połączone z brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwą dietą jest najlepszą drogą do rozwoju chorób układu pokarmowego. Prawie każdy człowiek jest w stanie znieść takie niedogodności, jeśli zaistnieją one okazjonalnie, ale jeśli w codziennym planie dnia miejsce tradycyjnego obiadu jedzonego w miłej atmosferze zajmie jedzony za kierownicą samochodu fast food, to na efekty takiego postępowania nie będzie trzeba długo czekać. Obok zaburzeń trawiennych pojawi się również nadwaga, a wraz z nią m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego czy zwyrodnienia układu ruchu. Jeśli więc do apteki trafi pacjent uskarżający się na trudności z trawieniem, to w wywiadzie farmaceuta powinien ustalić, czy problemy te nie są związane z niewłaściwymi nawykami chorego. Znacząca poprawa stanu zdrowia może nastąpić po wprowadzeniu regularnych posiłków, złożonych z niskoprzetworzonej żywności, codziennego spaceru lub nawet po zmianie pracy… Farmaceuta powinien zalecić choremu przygotowywanie posiłków w atrakcyjnej formie oraz spożywanie ich w spokoju. Przyjazne i miłe otoczenie w naturalny sposób wpłynie na stopień rozdrobnienia pokarmu i jego wstępne trawienie (ma ono przecież miejsce już w jamie ustnej). Dodatkowo można polecić pacjentowi picie naparów ziołowych, przygotowywanych na bazie surowców roślinnych zawierających związki działające uspokajająco, przeciwzapalnie, żółciopędnie, żółciotwórczo, osłaniająco czy zwiększających wydzielanie soków trawiennych.

Bardzo często okazuje się, że już wprowadzenie i regularne stosowanie preparatów roślinnych łagodzi lub całkowicie znosi dolegliwości związane z nieprawidłowym trawieniem. Należy podkreślić, że stosowanie wielu surowców roślinnych jest możliwe w dłuższych okresach czasu, bez istotnego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Ma to szczególne znaczenie dla fitoterapii stanów chorobowych o przewlekłym przebiegu. Tradycyjnie w fitoterapii schorzeń przewodu pokarmowego znalazły zastosowanie surowce gorzkie (w tym szczerogorzkie, aromatyczno gorzkie, garbnikowo-gorzkie i śluzowo-gorzkie), o działaniu przeciwzapalnym, rozkurczowym, osłaniającym, a także uspokajającym. Wskazane jest, by w trakcie terapii łączyć surowce zawierające związki wykazujące różne kierunki aktywności, np. substancje o działaniu przeciwzapalnym, osłaniającym, rozkurczowym i uspokajającym. Rośliny dostarczające takich surowców są stosowane w lecznictwie europejskim od dawna, a same surowce posiadają swoje monografie w farmakopeach polskich i europejskich. Należy tu wymienić m.in.: ziele i liść mięty pieprzowej (Herba et Folium Menthae), koszyczek rumianku (Anthodium Chamomillae) czy korzeń prawoślazu (Radix Altaeae).

Strony: 1 2