Opieka farmaceutyczna

26.10.2014

3 minuty

Podrażnienie gardła i krtani u dzieci

autorka: lek. med. Magdalena Wołoszko
pediatra

Młody organizm 3-4 latka i jego nie w pełni dojrzały układ immunologiczny dopiero uczy się rozpoznawać i prawidłowo reagować na powszechne wirusy powodujące zakażenia dróg oddechowych. Najczęstszymi czynnikami etiologicznymi tych zapaleń są wirusy, w tym rhinowirusy (ponad 100 typów, powodują zakażenia głównie u dzieci w wieku przedszkolnym), adenowirusy, coronawirusy (zakażenia z obfitym śluzowym katarem) oraz wirusy paragrypy (bardzo częste, wysoko inwazyjne). Do zakażenia osoby zdrowej dochodzi drogą kropelkową i przez kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych osoby chorej. Okres wylęgania wynosi około 1 6 dni. Głównymi objawami ostrego infekcyjnego nieżytu dróg oddechowych są: niedrożność nosa oraz obecność w nim wodnistej, śluzowej wydzieliny, kichanie, ostry ból gardła, chrypka, ból głowy, stan podgorączkowy lub gorączka. Okres ostrych objawów to zwykle pierwsze 2-3 dni infekcji. Podrażnienie gardła, uczucie jego pieczenia, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła powodują u dzieci odruch suchego, męczącego pokasływania zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Kaszel ten jest częstym powodem niepokoju rodziców.

Dziecko w trakcie ostrych objawów chorobowych źle się czuje, bywa apatyczne, obolałe, traci chęć do zabawy i apetyt. Małe dziecko z ostrym bólem gardła, w obawie o nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości, odczuwając ból przy przełykaniu, często odmawia przyjmowania pokarmów i płynów. To z kolei grozi odwodnieniem organizmu, co zwłaszcza przy toczącym się stanie zapalnym bywa niebezpieczne.

Jeśli rodzic poszukuje u farmaceuty preparatu łagodzącego objawy nieżytu gardła u dziecka, objawiającego się bólem gardła i chrypką, warto polecać mu preparaty zawierające substancje kojące stan zapalny błon śluzowych gardła i krtani, dodatkowo powlekające je dla zapewnienia długotrwałego komfortu. O ile starsze dziecko może sięgnąć po łagodzące ból gardła pastylki do ssania, młodsze nie jest jeszcze w stanie possać takiej tabletki. Dlatego warto pomyśleć o preparatach w postaci syropu.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się podanie łagodnego syropu stworzonego z myślą o małych pacjentach powyżej 3. r.ż. z takimi dolegliwościami o specjalnie dobranym składzie, który ma łagodzić ból i podrażnienie gardła oraz krtani.

Do substancji pochodzenia naturalnego zawartych w takim syropie zaliczamy m.in. wyciąg z korzenia prawoślazu, który dzięki substancjom śluzowym łagodzi objawy podrażnienia gardła i krtani oraz wyciąg z owoców czarnego bzu, który działa kojąco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Owoc czarnego bzu zawiera witaminy (m.in. A, C) i minerały (w tym wapń, potas, żelazo), które naturalnie wspomagają odporność organizmu szczególnie w okresie zwiększonej zapadalności na infekcje.

Nie bez znaczenia dla rodziców i dziecka jest akceptacja smaku syropu, który – jeżeli jest łagodny i delikatny, będzie chętnie przyjmowany przez dziecko. Leki objawowe są pomocne w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przeziębieniem i mogą być stosowane w początkowej fazie choroby. Jeżeli jednak pomimo ich zastosowania nie obserwuje się poprawy lub gdy objawy nieżytu dróg oddechowych nasilają się, konieczna jest konsultacja lekarska.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Samoleczenie ziołami

Następny artykuł

Dieta na potencję

Polecane dla Ciebie

Szkolenia