Skrót informacji
Problem pękania skóry rąk dotyczy ok. 60% populacji. Główną przyczyną dolegliwości jest nadmierne przesuszenie skóry dłoni. Szczególnie przyczyniają się do tego niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura, mróz, wiatr, dlatego problem suchych dłoni pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym.
Do powstania suchości skóry rąk przyczynia się również kontakt z detergentami i innymi silnymi środkami chemicznymi używanymi w gospodarstwie domowym. Ponadto niskiej jakości kosmetyki (zwłaszcza z zawartością alkoholu) oraz częsty i długotrwały kontakt z wodą. Przyczyną nadmiernego przesuszenia skóry dłoni może być także częsta dezynfekcja skóry dłoni oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Sucha skóra powoduje uczucie znacznego dyskomfortu. W początkowym okresie skóra jest ściągnięta i swędzi, a następnie zaczyna pękać.
Zdarza się ponadto, że sucha skóra dłoni związana jest z procesem chorobowym. Pieczenie, zaczerwienienie skóry, uporczywy świąd skóry dłoni, także między palcami, pękanie i łuszczenie się to objawy takich chorób, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy też grzybica. Choroby te należą do schorzeń przewlekłych i nawracających, a w przypadku ich objawów konieczna jest wizyta u lekarza. Zmiany na skórze dłoni mogą się też pojawić w wyniku reakcji alergicznej na metale, takie jak np. nikiel, z których mogą być wykonane elementy ubioru czy biżuterii.
Niezależnie od przyczyny problem przesuszonej i pękającej skóry dłoni jest nie tylko bolesny, ale także potencjalnie niebezpieczny. Wynika to z faktu, że pęknięta skórna nie pełni swojej funkcji ochronnej i stanowi wrota do wnikania różnorodnych drobnoustrojów. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku suchej i spękanej skóry dłoni, gdyż to właśnie one mają największy kontakt z różnorodnymi powierzchniami i przedmiotami i są najbardziej narażone.
Aby zapobiegać wtórnym zakażeniom, wskazane jest zabezpieczenie pęknięcia plastrem lub opatrunkiem, ewentualnie nałożenie maści z antybiotykiem. Doskonałym rozwiązaniem jest opatrunek – plaster w formie żelu, który nie tylko chroni pękniętą skórę przed zabrudzeniem, ale także przyspiesza jej regenerację. Tego typu produkty to nowoczesne rozwiązanie – po nałożeniu na miejsce zranienia plaster w żelu zasycha i tworzy przezroczystą powłokę.
Świadomy pacjent z padaczką
Mokry kaszel – przyczyny i postępowanie