Opieka farmaceutyczna

09.02.2021

4 minuty

Pęknięcia skóry w okresie zimowym

Skrót informacji

Problem pękania skóry rąk dotyczy ok. 60% populacji. Główną przyczyną dolegliwości jest nadmierne przesuszenie skóry dłoni. Szczególnie przyczyniają się do tego niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura, mróz, wiatr, dlatego problem suchych dłoni pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym.

Do powstania suchości skóry rąk przyczynia się również kontakt z detergentami i innymi silnymi środkami chemicznymi używanymi w gospodarstwie domowym. Ponadto niskiej jakości kosmetyki (zwłaszcza z zawartością alkoholu) oraz częsty i długotrwały kontakt z wodą. Przyczyną nadmiernego przesuszenia skóry dłoni może być także częsta dezynfekcja skóry dłoni oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Sucha skóra powoduje uczucie znacznego dyskomfortu. W początkowym okresie skóra jest ściągnięta i swędzi, a następnie zaczyna pękać.
Zdarza się ponadto, że sucha skóra dłoni związana jest z procesem chorobowym. Pieczenie, zaczerwienienie skóry, uporczywy świąd skóry dłoni, także między palcami, pękanie i łuszczenie się to objawy takich chorób, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy też grzybica. Choroby te należą do schorzeń przewlekłych i nawracających, a w przypadku ich objawów konieczna jest wizyta u lekarza. Zmiany na skórze dłoni mogą się też pojawić w wyniku reakcji alergicznej na metale, takie jak np. nikiel, z których mogą być wykonane elementy ubioru czy biżuterii.

Niezależnie od przyczyny problem przesuszonej i pękającej skóry dłoni jest nie tylko bolesny, ale także potencjalnie niebezpieczny. Wynika to z faktu, że pęknięta skórna nie pełni swojej funkcji ochronnej i stanowi wrota do wnikania różnorodnych drobnoustrojów. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku suchej i spękanej skóry dłoni, gdyż to właśnie one mają największy kontakt z różnorodnymi powierzchniami i przedmiotami i są najbardziej narażone.

W celu zapobiegania pękaniu skóry należy przede wszystkim skupić się na jej regularnym nawilżaniu, stosując specjalnie przeznaczone do tego kremy. Ponadto znaczenie ma spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz włączenie do diety produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie zaleca się stosowania kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol. Dobrze sprawdzają się także preparaty z mocznikiem.
Aby zapobiegać wtórnym zakażeniom, wskazane jest zabezpieczenie pęknięcia plastrem lub opatrunkiem, ewentualnie nałożenie maści z antybiotykiem. Doskonałym rozwiązaniem jest opatrunek – plaster w formie żelu, który nie tylko chroni pękniętą skórę przed zabrudzeniem, ale także przyspiesza jej regenerację. Tego typu produkty to nowoczesne rozwiązanie – po nałożeniu na miejsce zranienia plaster w żelu zasycha i tworzy przezroczystą powłokę.

Plastry te zmniejszą ból (pęknięta skóra pod wpływem ruchu ręki czy stopy nie otwiera się ponownie), są odporne na wodę (nie zmywają się przy codziennym funkcjonowaniu i zabezpieczają ranę na dłużej) oraz elastyczne (nie brudzą się i nie odklejają jak klasyczny plaster). Pęknięta skóra pod takim plastrem jest skutecznie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, nie rozchodzi się, co stwarza lepsze warunki do gojenia niż przy stosowaniu tradycyjnych plastrów. Badania potwierdzają skuteczność gojenia pęknięć już w 5 dni. Takie rozwiązanie szczególnie przydatne będzie u osób często moczących dłonie podczas prac domowych. Produkt można stosować także w przypadku drobnych skaleczeń. Jest to niezwykle nowoczesny, skuteczny i bardzo wygodny w użyciu preparat, zwłaszcza w porównaniu z kremami, które głównie nawilżają skórę, ale nie zmniejszają bólu i nie przyspieszają gojenia pęknięć skóry. Plaster w żelu znajduje zastosowanie także u dzieci powyżej 6. r.ż.


Autor: „dr n. med. Oliwia Jakubowicz”
specjalista dermatologii i wenerologii

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Świadomy pacjent z padaczką

Następny artykuł

Mokry kaszel – przyczyny i postępowanie

Polecane dla Ciebie

Szkolenia