Skrót informacji
Na skutek różnych chorób układu oddechowego zaczyna odkładać się wydzielina, której nadmiar blokuje drogi oddechowe, wywołując kaszel i problemy z oddychaniem. Wydzielina ta może zalegać w różnych miejscach, m.in. w nosie, zatokach i oskrzelach.
Kaszel jest fizjologicznym bezwarunkowym odruchem obronnym, który ma chronić drogi oddechowe przed ich niedrożnością, pomaga je oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu oraz śluzu wytwarzanego w oskrzelach. Pojawia się, gdy zostaną pobudzone receptory znajdujące się w krtani, tchawicy, oskrzelach lub nosogardle. Może być także skutkiem impulsów z płuc, opłucnej i przepony. Długo utrzymujący się kaszel może być objawem poważnej choroby.
Kaszel mokry, zwany także produktywnym, oznacza sytuację, kiedy z dróg oddechowych jest odkrztuszana w dużych ilościach śluzowa wydzielina, która może mieć różne barwy. Plwocina o barwie żółtej może sugerować zakażenie dróg oddechowych gronkowcem złocistym, o barwie zielonej – paciorkowcem zieleniejącym. Plwocina z domieszką krwi nierzadko pojawia się w gruźlicy czy chorobie nowotworowej.
Jeśli odkrztuszana wydzielina ma nieprzyjemny zapach, może to oznaczać infekcję bakteriami beztlenowymi. Gdy w wydzielinie takiej obserwuje się obecność grudek lub czopów, może to być objawem zakażenia grzybiczego lub mukowiscydozy. Poranny mokry kaszel jest spowodowany nagromadzeniem się w oskrzelach wydzieliny w ciągu nocy i może świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli.
Mechanizmem, który chroni drogi oddechowe przed zatkaniem ich światła, jest mechanizm śluzowo-rzęskowy. Drogi oddechowe od strony ich światła pokryte są komórkami nabłonka urzęsionego. Dzięki ruchowi rzęsek, które pracują w kierunku przeciwnym do ruchu wdychanego powietrza, znajdująca się na powierzchni tego nabłonka śluzowa wydzielina i zatopione w niej drobnoustroje i pyłki są transportowane z obwodowych odcinków dróg oddechowych w kierunku gardła.
Jeśli pod wpływem drobnoustrojów chorobotwórczych ulegnie zmianie stan śluzu pokrywającego oskrzela, nos czy zatoki i stanie się on zbyt gęsty, to ten mechanizm samooczyszczania się dróg oddechowych przestaje być skuteczny. W takich przypadkach kaszel pozwala na przemieszczanie się zalegającej wydzieliny w drobnych oskrzelikach do góry w kierunku tchawicy, krtani i gardła.
Dlatego w przypadku kaszlu mokrego niekorzystne jest hamowanie odruchu kaszlowego przy pomocy różnych leków, a wręcz przeciwnie – wskazane jest nie tylko dobre nawilżenie, np. przez picie większej ilości płynów oraz inhalacje solą fizjologiczną z dodatkiem środków upłynniających śluz, ale także podawanie doustne takich środków.
Lekiem, który stosuje się w przypadku nadmiernej produkcji lepkiego śluzu w drogach oddechowych, jest m.in. karbocysteina. Mechanizm jej działania opiera się głównie na modyfikacji struktury śluzu. Lek wywołuje wewnątrzkomórkową aktywację sialylotransferaz, co powoduje wzmożoną syntezę sialomucyn – mucyn bogatych w kwas sialowy.
U osób z przewlekłym kaszlem mokrym poprawę przynosi odpowiednie ułożenie ciała, z głową do dołu i dodatkowo oklepywanie klatki piersiowej.
Mokry kaszel nie jest sam w sobie chorobą. Jest objawem, którego przyczynę należy wyjaśnić i wtedy odpowiednio dobrać sposób leczenia. Odkrztuszaną z dróg oddechowych wydzielinę warto zbadać na obecność drobnoustrojów patologicznych i określić ich wrażliwość lub oporność np. na antybiotyki czy środki przeciwgrzybicze.
Pęknięcia skóry w okresie zimowym
Pielęgnacja włosów w okresie zimowym