Opieka farmaceutyczna

14.11.2023

3 minuty

Owsiki – jak pomóc rodzicom w diagnozie i leczeniu zarażenia?

Skrót informacji

Zarażenie owsikami to dość częsty problem u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dlatego też nie jest już tematem wstydliwym. Leczenie zarażenia jest łatwe, bezpieczne, przystępne i dostępne bez recepty. Owsiki rozprzestrzeniają się bardzo szybko wśród grupy rówieśników, rodziny i opiekunów, nawet przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. W jaki sposób farmaceuta może pomóc rodzicowi w diagnozie owsików u dziecka?

Przyczyny zarażenia owsikami – gdzie można się zarazić i jak szybko?


Owsik ludzki to pasożyt przewodu pokarmowego występujący tylko u człowieka. Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, np. przez połknięcie jaj (skażone ręce i przedmioty), choć mogą się one dostać do jamy ustnej także przez wdychanie. Do zarażenia może dojść przez kontakt rąk z przedmiotami bezpośrednio używanymi przez osobę zakażoną, np. wspólny ręcznik, dotknięcie deski sedesowej, pościel, ubranie, zabawki. Ze względu na powszechność tego zarażenia wśród dzieci nie jest to choroba wstydliwa. Powszechnie zdarza się w żłobkach, przedszkolach oraz w szkołach. Można i należy ją skutecznie leczyć.

Objawy zarażenia owsikami – jak zachowuje się dziecko?


Niepokojącymi, mogącymi wskazywać na zarażenie owsikami objawami u dzieci, na które warto wskazać uwagę rodzicom, są najczęściej:

  • świąd okolicy odbytu i narządów płciowych nasilający się szczególnie wieczorem i w nocy,

  • utrata apetytu,

  • nawracające bóle brzucha,

  • osłabienie,

  • bladość skóry,

  • cienie pod oczami,

  • zgrzytanie zębami.


Często badanie kału w kierunku pasożytów nie jest konieczne, gdyż rodzic sam zauważa owsiki w okolicy odbytu. Wówczas wizyta u lekarza nie jest niezbędna, gdyż wystarczy konsultacja z farmaceutą, który pomoże w wyborze najlepszego, skutecznego leku. Dorosłe owsiki mogą być widoczne gołym okiem jako białe, wijące się niteczki w okolicy odbytu o długość około 5-13 mm. Od zarażenia do pojawienia się owsika w kale dochodzi zwykle w przeciągu 2-8 tygodni. Osoba chora przez cały ten okres stanowi źródło zakażenia dla innych.

Diagnoza i co dalej?


Jeśli rodzic podejrzewa u swojego dziecka zarażenie owsikami, wystarczy, aby udał się do apteki i skonsultował objawy z farmaceutą. Wcześniej może skorzystać z prostego testu potwierdzającego zarażenie dostępnego na stronie www.bezowsikow.pl. Test ten jest opracowany przez lekarza specjalistę. Lek zawierający substancję czynną pyrantelum dostępny jest bez recepty w postaci zarówno zawiesiny, jak i tabletek. Dawkowanie jest dokładnie opisane w ulotce, jak również farmaceuta może pomóc w jego ustaleniu. Kurację podaje się jednorazowo i powtarza po 2-3 tygodniach, aby zadziałać również na larwy pasożyta. Lek ten jest bezpieczny, prawie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Zalecane jest jednoczasowe leczenie wszystkich domowników oraz przestrzeganie ogólnych zaleceń takich jak: krótkie obcięcie paznokci, codzienny prysznic, codzienna zmiana bielizny, ręcznika, piżamy, pranie jej w wysokiej temperaturze i prasowanie gorącym żelazkiem.


Autor: „dr n. med. Magdalena Wołoszko”
pediatra

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych – cz. 4

Następny artykuł

Kaszel – waga stosowania odpowiedniego preparatu

Polecane dla Ciebie

Szkolenia