Opieka farmaceutyczna

17.11.2023

1 minuta

Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych – cz. 4

Skrót informacji

Leczenie ran jest procesem wieloetapowym – odpowiednie postępowanie już od samego początku jest kluczowe, aby gojenie przebiegało w sposób prawidłowy i bez potencjalnych komplikacji. Zastosowanie leku do odkażania powinno być pierwszym krokiem w opatrywaniu ran ostrych i powierzchownych, aby zabezpieczyć ją przed potencjalnymi powikłaniami, wynikającymi z zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego (jak np. ropienie, zaczerwienienie, ból).

--- ARTYKUŁ SPONSOROWANY ---

Ocena stanu rany


Czasem trudno ocenić w jakim stanie jest rana i czy jest zagrożona infekcją. Trudno np. określić czy wysięk z rany jest jeszcze fizjologiczny czy już ma cechy patologicznego. Wytyczne PTLR podkreślają istotność działania profilaktycznego prowadzącego do niedopuszczenia do zakażenia rany. Dlatego warto zabezpieczyć się przed potencjalnym ryzykiem i zastosować 2-etapowe postępowanie:

  1. Zdezynfekować ranę, aby unikać zakażenia,

  2. Posmarować preparatem przyspieszającym gojenie, który zapewni odpowiednie warunki do prawidłowego gojenia.


Przykładem preparatów, które można zastosować w takim postępowaniu jest Help4Skin SEPTI-SPRAY o działaniu odkażającym ranę oraz Help4Skin GOJENIE RAN – żel przyspieszający gojenie.

rany-tabela1

rany-tabela2


Autor: „Miłosz Sokołowski”
specjalista chirurgii ogólnej, Klinika Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Jak skutecznie leczyć ból i niedrożność zatok?

Następny artykuł

Owsiki – jak pomóc rodzicom w diagnozie i leczeniu zarażenia?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia