Skrót informacji
Skuteczne postępowanie w kaszlu zależy od prawidłowo dobranego syropu w zależności od rodzaju kaszlu i stadium choroby. Dlaczego należy unikać stosowania tzw. preparatów „2 w 1”, czyli jednocześnie na kaszel suchy i mokry?
Główną zasadą leczenia kaszlu jest unikanie połączenia preparatów upłynniających wydzielinę z preparatami przeciwkaszlowymi. Substancje mukolityczne upłynniają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Stosowane są wyłącznie w leczeniu kaszlu mokrego, produktywnego. Natomiast kaszel suchy zwykle jest męczący, dudniący, napadowy i nie wiąże się z odkrztuszaniem jakiekolwiek wydzieliny. W kaszlu suchym stosujemy preparaty łagodzące, powlekające i hamujące uciążliwy odruch kaszlowy. Dlatego wskazane jest unikanie stosowania preparatów jednocześnie na kaszel suchy i kaszel mokry, czyli tzw. „2 w 1”.
Zwykle podczas trwania infekcji wirusowej dróg oddechowych w pierwszych dniach pojawia się kaszel suchy, męczący, a z biegiem trwania zakażenia przeistacza się w kaszel mokry, produktywny.
Ponieważ obydwa mechanizmy powstania kaszlu są inne, wskazane jest również podawanie innych leków w każdej z tych faz. Przy prawidłowym rekomendowaniu leku należy zwrócić uwagę na przyczynę kaszlu, wiek pacjenta oraz na mechanizm działania preparatu.
Warto także przekazać pacjentowi, że jeżeli po zastosowaniu odpowiednio dobranego syropu na kaszel objawy w ciągu kilku dni nie ustępują lub się nasilają, również należy zgłosić się do lekarza.
Owsiki – jak pomóc rodzicom w diagnozie i leczeniu zarażenia?
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ran ostrych i przewlekłych – cz. 3