Skrót informacji
Nawet tak naturalna dla kobiety sytuacja jak miesiączka stanowi zagrożenie dla intymnej flory bakteryjnej. Jak zadbać o równowagę w ekosystemie pochwy i zabezpieczyć jej środowisko przed infekcją?
Podobnie jak na całej powierzchni ciała człowieka także w pochwie występują bakterie. Tworzą one jej fizjologiczną florę, na którą składają się różne rodzaje drobnoustrojów, w tym grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Zdecydowaną większość, bo ok. 95% mikroflory pochwy, stanowią pałeczki kwasu mlekowego, przede wszystkim są to: Lactobacillus gasseri, Lactobacillus rhamnosus. Odgrywają one bardzo ważną rolę. Dzięki produkcji kwasu mlekowego utrzymują kwaśne pH pochwy (w granicach 3,5-4,2), dzięki czemu zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów chorobotwórczych i infekcji. Ponadto pałeczki kwasu mlekowego chronią błonę śluzową pochwy także poprzez wytwarzanie substancji tworzących niekorzystne środowisko do namnażania się bakterii (takich jak inhibitory proteaz, laktocydyna oraz nadtlenek wodoru). Tak więc flora bakteryjna pochwy stanowi bardzo wrażliwy ekosystem, na którego równowagę wpływ mają bakterie, produkty ich przemiany materii, poziom estrogenu oraz wartość pH w pochwie, a zachwianie tej równowagi może prowadzić do podrażnień lub infekcji.
Jednym z czynników predysponujących do powstania zaburzeń flory bakteryjnej pochwy jest miesiączka. Zatem nawet tak naturalna dla kobiety sytuacja jak miesiączka stanowi zagrożenie dla intymnej flory bakteryjnej. Dzieje się tak dlatego, że krew ma odczyn zasadowy, a podczas menstruacji pH pochwy zmienia się na mniej korzystne. Ponadto krew wypłukuje część pałeczek kwasu mlekowego.
Już od momentu aplikacji pałeczki kwasu mlekowego zmieniają środowisko pochwy na kwaśne podczas fermentacji glikogenu zawartego w komórkach nabłonka pochwy.
Dlaczego łupież powraca w okresie jesienno-zimowym?
Jak dbać o oczy w sezonie jesienno-zimowym?