Jaskra – przyczyny, objawy, możliwości terapeutyczne

 6 minut

Skuteczne leczenie może zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu wzroku. Standardowym postępowaniem leczniczym w przypadku jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego: farmakologicznie, poprzez zastosowanie zabiegów laserowych lub leczenie chirurgicznie.

Wybór metody leczniczej dostosowuje się indywidualnie do sytuacji każdego chorego. Zależy on miedzy innymi od stopnia zaawansowania choroby w chwili rozpoznania, od szybkości postępowania uszkodzenia wzroku oraz od wieku, a także od przewidywanej współpracy pacjenta, czyli tak zwanej „patient compliance”. Zasadą leczenia jest jak najmniejsza inwazyjność, czyli w początkowych etapach stosujemy farmakologię w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. W razie braku zadowalającego efektu leczenia farmakologicznego stosuje się leczenie zabiegowe. Dla przykładu u pacjenta ze zmianami o charakterze początkowym, gdzie choroba postępuje powoli, a chory będzie stosował się do zaleceń lekarskich i będzie stosował regularnie leki oraz zgłaszał się na wizyty kontrolne, wówczas leczenie rozpoczyna się od kropli ocznych. Jeśli jednak uszkodzenia są bardzo zaawansowane, choroba szybko postępuje, a chory prawdopodobnie nie będzie stosował się do zaleceń lub też leczenie farmakologiczne nie przynosi spodziewanych efektów, wybiera się leczenie laserowe, a w następnej kolejności chirurgiczne.

Każda metoda leczenia jest dobra jeśli jest osiągnięty cel, a skutki uboczne wdrożonego leczenia są minimalne. W wyborze leczenia należy pamiętać o tym, że nawet przewlekłe przyjmowanie jednego typu kropli przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat ma negatywny wpływ na jakość filmu łzowego i zaburzenia powierzchni oka.

Strony: 1 2 3