„Biała śmierć”

 11 minut

Czy cukier można jeść bezpiecznie?
Najnowsze wydanie Journal of the American Heart Associtaion zaleca, aby kobiety nie spożywały więcej niż 6 łyżeczek cukru dziennie, a mężczyźni nie więcej niż 9 łyżeczek. Te normy łatwo dzisiaj przekroczyć. Dodawany jest m.in. do pieczywa, do mleka i serów, do jedzenia w puszkach, słoikach i torebkach w niemałej ilości. A jego zawartość w niektórych popularnych produktach może zaskoczyć (patrz: tabela).

Mniej cukru i soli w diecie:
Pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być czytanie składu produktów na etykietkach, nie dotyczy to tylko zawartości soli, ale również innych szkodliwych dla zdrowia składników. Dietetycy Instytutu Żywności i Żywienia podkreślają, że ograniczenie redukcji soli w diecie nie musi wcale oznaczać wielkich wyrzeczeń. Na przykład zamiast sera żółtego można zjeść twarożek, zamiast wędliny – mięso pieczone. Najlepiej też całkowicie wyeliminować słone przekąski, zupy instant, żywność typu fast food oraz przyprawy z dużą zawartością soli, np. kostki bulionowe, a w miejsce soli warto używać przypraw ziołowych.
A co z cukrem? Czy trzeba go całkowicie wyeliminować z diety. Smak słodki rządzi przecież kubkami smakowymi dzieci, a także większości dorosłych. Zdaniem dietetyków medycyny chińskiej smak ten jest potrzebny do właściwej pracy żołądka, śledziony i trzustki. Ale nie chodzi tu o słodycz pochodzącą z cukru. – Pod pojęciem smaku słodkiego rozumiem słodycz naturalną ze zbóż pełnoziarnistych, owoców i warzyw, która nigdy nie powinna być utożsamiana z cukrem – wyjaśnia Dominika Adamczyk, dietetyk medycyny chińskiej, założycielka Tao Zdrowia, promotorka zdrowego odżywiania. – Cukier i słodycze mają wychładzające działanie i niszczą energię trawienną śledziony i żołądka, a także są przyczyną osłabienia odporności. Dodatkowo cukier podrażnia układ nerwowy i powoduje zużycie ważnych dla organizmu witamin i soli mineralnych. Przyspiesza spadek poziomu energii mimo tego, że pierwsze wrażenie po zjedzeniu czegoś słodkiego jest pobudzające – dodaje Dominika Adamczyk. Najlepiej przyzwyczaić się więc do jedzenia naturalnych słodkości. Zdrowym przysmakiem mogą być owoce świeże lub suszone (w tej roli najlepiej wypadają rodzynki, daktyle morele, śliwki, jabłka), orzechy, ziarna lub samodzielnie przygotowane w domu przekąski. Rezygnując z rafinowanego cukru w kuchni można z powodzeniem korzystać ze zdrowych zamienników, takich jak słody zbożowe, np. ryżowy, jęczmienny, syropy – np. z agawy, klonowy, miód, stewia, ksylitol, melasa trzcinowa czy buraczana.

Strony: 1 2 3