Zapytaj eksperta

 7 minut

Chciałbym wręczyć wypowiedzenie pracownikowi, z którym zawarłem umowę o pracę na czas nieokreślony. Osoba kompletnie nie przejawia zaangażowania i jest niesamodzielna. Czy brak zaangażowania może być formalnym argumentem dla wypowiedzenia ww. umowy?
Przepisy prawa pracy nie określają katalogu przyczyn uzasadniających – w świetle art. 45 §1 k.p. – wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Bogaty dorobek w tym zakresie wypracowało natomiast orzecznictwo. Przykładowo Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 stycznia 2014 r., II PK 116/13 stwierdził, że pracodawca ma prawo zasadnie wypowiedzieć umowę o pracę pracownikow w sytuacji, w której (chociażby z przyczyn niezawinionych) nie osiąga on właściwych wyników pracy. Pracodawca, któremu bez wątpienia przysługuje prawo doboru pracowników w sposób zapewniający najlepsze wykonywanie zadań, może bowiem zasadnie przewidywać, że zatrudnienie innego pracownika pozwoli mu na osiąganie lepszych efektów pracy. Nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia nie tylko wtedy, gdy jest zawinione, lecz także, gdy jest niezawinione przez pracownika. Brak zaangażowania i samodzielności może co do zasady stanowić powód wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Należy pamiętać, że przyczyna wypowiedzenia powinna być skonkretyzowana. Warto więc dodatkowo powołać się na fakty potwierdzające brak zaangażowania i samodzielności pracownika.

Aktualnie jestem uczennicą technikum farmaceutycznego. Słyszałam, że aby pracować w zawodzie należy odbyć obowiązkowy 2-letni staż. Czy jest jakiś konkretny czas, w jakim należy go zrealizować – np. 5 lat od uzyskania dyplomu technika, bo w przypadku nieodbycia stażu w tym czasie tracę prawo do wykonywania zawodu? Wspomnę, że planuję podjąć pracę w zawodzie po około 5-6 latach od ukończenia szkoły.
Stosownie do art. 91 ustawy Prawo farmaceutyczne, aby wykonywać pracę w aptece, technik farmaceutyczny zobowiązany jest odbyć w niej dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy (potocznie zwaną stażem). Program praktyki w aptece oraz sposób i tryb jej odbywania przez technika farmaceutycznego reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego. Przepisy nie regulują natomiast kwestii, w jakim momencie od ukończenia szkoły absolwent powinien podjąć wymagany przepisami staż. Można go zatem odbyć w dowolnym czasie bez ryzyka utraty prawa wykonywania zawodu.

Strony: 1 2 3