Zapytaj eksperta

 7 minut

Czy możliwa jest realizacja ze zniżką recepty, na której w adresie pacjenta widnieje nazwa ulicy i miejscowość, nie ma natomiast numeru domu? Czy realizująca ją osoba może uzupełnić brakujące dane na podstawie dokumentu pacjenta na odwrocie recepty?
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia [http://www.old.nia.org.pl/news/3098/pismo-mz departament-polityki-lekowej-i-farmacji.html] nie ma możliwości zniżkowego wydania pacjentowi leku w przypadku braku danych pacjenta, o których mowa w §16 ust. 1 pkt rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. Powyższy przepis dotyczy m.in. adresu pacjenta (nazwy miejscowości, ulicy, numeru domu, numeru lokalu, jeżeli nadano). Osoba wydająca lek w takim przypadku określa nieczytelnie lub błędnie wpisane dane pacjenta na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę, zamieszcza je na rewersie recepty oraz składa swój podpis.

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownica oczekuje powrotu na dotychczas zajmowane stanowisko. Co jednak w sytuacji, gdy nie jest możliwe? Co jeżeli pracownica złożyła wniosek o obniżenie czasu pracy?
Zgodnie z art. 1832 k.p. pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Stosownie zaś do art. 1867 §1 k.p. pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Jeżeli pracownica złożyła ww. wniosek, pociągnie to za sobą proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia za pracę.

Czy prawo zezwala pracownikowi na wzięcie urlopu na żądanie na kilka kolejnych dni?
Zgodnie z art. 1672 k.p. pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Do pracownika należy decyzja, w jakim układzie wykorzysta przysługujący mu urlop na żądanie. Mogą to więc być 4 dni w różnych częściach roku kalendarzowego, dwa lub trzy dni pod rząd czy też jednoczesne wykorzystanie całego urlopu na żądanie.

Strony: 1 2 3