Zapytaj eksperta

 7 minut

W 2013 r. odebrałam dyplom technika farmaceutycznego. Przede mną 2 lata stażu. Czy mogę odbyć tę praktykę w aptece szpitalnej, czy może to być wyłącznie apteka otwarta?
Sposób odbywania praktyki w aptece uprawniającej do wykonywania zawodu w pełnym zakresie określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego. W § 4 tego rozporządzenia ustawodawca wskazał, że praktykę odbywa się w aptece zapewniającej świadczenie usług farmaceutycznych co najmniej w zakresie, o którym mowa w art. 86 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. Oznacza to, że co do zasady praktyka powinna odbywać się w aptece, w której sporządzane są leki recepturowe. Jeżeli praktyka nie może być kontynuowana w aptece, w której praktykant ją rozpoczął, możliwe jest jej ukończenie w innej placówce, pod warunkiem, że zmiana ta umożliwi pełną realizację programu. W przepisach nie jest wskazane czy apteka, w której odbywa się staż, jest apteką ogólnodostępną, czy też apteką szpitalną. Kluczowe jest pojęcie „realizacji programu”, czyli zapoznania technika farmacji z wszystkimi niezbędnymi zagadnieniami praktycznymi, które musi opanować. Formuła apteki – szpitalna czy otwarta, jest dla trybu nauczania umiejętności praktycznych drugorzędna.

Prowadzę aptekę jako osoba fizyczna. Jak wygląda przeniesienie placówki do nowego lokalu i założenie spółki cywilnej? Czy muszę zlikwidować dotychczasową działalność i wystąpić o nowe pozwolenie?
Jeśli apteka ma być prowadzona w formie spółki cywilnej, to w praktyce o zezwolenie mają ubiegać się przedsiębiorcy, którzy są wspólnikami w spółce cywilnej i w tej formie chcą prowadzić działalność. Spółka cywilna jako taka nie ma odrębnej osobowości prawnej (w obrocie występują przedsiębiorcy będący wspólnikami, a nie spółka cywilna jako taka). W przypadku „przeniesienia” apteki do nowego lokalu niezbędne jest ubieganie się o zmianę treści zezwolenia na prowadzenie apteki (w formie decyzji administracyjnej) poprzez wystąpienie na podstawie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 102 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, gdyż adres prowadzenia apteki stanowi element treści zezwolenia. Nie jest zabronione, aby przedsiębiorca prowadził więcej niż jedną aptekę, ale na prowadzenie każdej z nich musi uzyskać odrębne zezwolenie. Oznacza to, że można nadal prowadzić aptekę jako osoba fizyczna w dotychczasowym lokalu oraz założyć spółkę cywilną i prowadzić kolejną aptekę w nowym lokalu, ale tylko pod warunkiem, że uzyska się kolejne zezwolenie.

Strony: 1 2 3