Właściwości olejków eterycznych

 2 minuty

Dyskomfort związany z niedrożnością nosa stanowi problem u małych dzieci, które nie umieją jeszcze samodzielnie i skutecznie oczyścić dróg oddechowych. Inhalacje z olejków eterycznych to jedna z metod pomagających udrożnić zatkany nos i ułatwiających swobodne oddychanie.

Olejki eteryczne to składniki pochodzenia naturalnego, pozyskiwane najczęściej z roślin aromatycznych na drodze maceracji bądź destylacji. Można stosować je bezpośrednio na skórę, jednak tylko po rozcieńczeniu w olejach roślinnych tłoczonych na zimno. Wykorzystuje się je również jako składnik sztyftów do nosa, w postaci inhalacji parowych oraz plastrów naklejanych na ubranie lub pościel.

Skutecznym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych jest ich wdychanie i rozpraszanie. Niewielką ilość olejku można nakroplić na poduszkę bądź rozpylić olejek za pomocą  inhalatora z funkcją dyfuzyjną. Do najczęściej stosowanych olejków eterycznych należą olejek miętowy, lawendowy i eukaliptusowy. Ułatwiają one swobodne oddychanie, zmniejszając uczucie zatkanego nosa i hamując powstawanie kataru.

Olejek miętowy zawiera: mentol 30-55%, menton 14-32%, cyneol 3,5-14%, izomenton 1,5-10%, octan mentylu 2,8-10%, mentofuran 1-9%, limonen 1-5%, izopulegol 0,2% i karwon 1%. Olejek miętowy można stosować zewnętrznie w maściach, kremach czy mazidłach. Rozszerza oskrzela i tchawicę, ułatwiając oddychanie.

Olejek lawendowy jest niezwykle łagodny i bardzo lubiany przez dzieci. Zawiera octan linalylu 25 46%, linalol 20-45%, terpinen-4-ol 1,2-6%, octan lawendulylu 1%, ponadto 1,8-cineol 2%, 3 oktanon 2%, limonen <1% i terpineol <2%.

Olejek eukaliptusowy zalecany jest do inhalacji parowych. Obfituje w eukaliptol (1,8-cineol) 60 80%, limonen 12%, alfa-pinen 9%, beta-pinen 1,5%, alfa-felandren 1,5%, sabinen 0,3%, kamforę 0,1%. Stanowi doskonały składnik preparatów hamujących powstawanie kataru.