Sztuka pozytywnego myślenia

 4 minuty

Powszechne przekonanie o tym, że żeby odnosić sukcesy trzeba być wyjątkowo inteligentnym, mieć wysokie wykształcenie, być piękną/przystojnym albo mieć znajomości lub szczęście, nie sprawdza się w rzeczywistości. Wymienione czynniki są oczywiście pomocne w niektórych przypadkach, ale nie ma pomiędzy nimi bezpośredniego związku. Jedyne, co czyni ludzi prawdziwie niepowtarzalnymi to umysł. Ciało służy bowiem jedynie do jego przemieszczania. Dla każdego z nas życiowy sukces może być czymś innym. Może nim być: spokój wewnętrzny, zdrowie, szczęśliwy związek, niezależność finansowa, realizacja celów, zrozumienie samego siebie bądź suma wszystkich tych składników.
Warto wiedzieć, że ludzie mają tzw. instynkt sukcesu. Oznacza to, że chęć odniesienia sukcesu jest dla nas czymś naturalnym. Dążenie do tego, by „być kimś”, „coś osiągnąć”, jest podstawą naszej natury. Dlaczego zatem tak mało osób osiąga w życiu sukces? Istnieją pewne prawa psychologiczne, które decydują o wszystkim, co się dzieje w umyśle. To one decydują o tym, czy jesteśmy osobami szczęśliwymi, czujemy się dobrze ze sobą i ze swoim otoczeniem, np. z pacjentami odwiedzającymi naszą aptekę.

Prawo wiary

To, w co wierzymy bardzo głęboko, staje się naszą rzeczywistością. Nasze przekonania kształtują naszą rzeczywistość. Funkcjonują jak filtry – jeśli wierzymy, że coś jest prawdziwe, nie dopuszczają informacji, które są niezgodne z naszymi przekonaniami. Przekonaniem może być np. stwierdzenie: „wszystkim pacjentom zależy tylko na jak najniższych cenach leków”. Warto zdawać sobie sprawę ze swoich przekonań i nauczyć się działać tak, aby pomagały, a nie utrudniały osiągania sukcesów życiowych. Na początku tej nauki warto wykonać następujące ćwiczenie: Proszę odpowiedzieć sobie (najlepiej pisemnie) na poniższe pytania:
1. Które z moich przekonań dodały mi sił i pomogły znaleźć się tu, gdzie jestem?
2. Które z moich przekonań ograniczają mnie i nie pozwalają się rozwijać?
3. Jakich zmian mogłabym/mógłbym dokonać w swoim życiu, gdyby okazało się, że ograniczające mnie przekonania są fikcją, że nie mają potwierdzenia w rzeczywistości?

Prawo przyciągania

W codziennym życiu jesteśmy „żywymi magnesami”, które przyciągają ludzi i sytuacje zgodne z dominującymi myślami. Wszystko, o czym świadomie myślimy, co chcemy osiągnąć, przesyłamy jak sygnał do naszej podświadomości, która szuka sposobów na zrealizowanie naszych oczekiwań. Nawet wtedy, kiedy śpimy lub skupiamy myśli na codziennych obowiązkach. Po odnalezieniu sposobu podświadomość przesyła sygnał zwrotny, „podpowiadając” świadomości, jak osiągnąć cel.
Wykorzystując tą zależność warto programować swoją podświadomość, np. na oczekiwanie dobrej atmosfery w aptece czy spotykania na swojej drodze tylko przyjaźnie nastawionych pacjentów. W tym celu należy wyobrażać sobie miły przebieg rozmów z pacjentami przed każdym kolejnym dniem pracy i myśleć wyłącznie pozytywnie, np.: „to będzie spokojny, miły dzień w aptece”, zamiast: „żeby tylko nie przyszedł jakiś niemiły pacjent.

Prawo oczekiwania

Dostajemy w życiu nie to, czego chcemy, lecz to, czego się spodziewamy. Nasze oczekiwania na temat rzeczywistości stają się samospełniającą się przepowiednią. Ćwiczenie: Proszę odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
1. W których dziedzinach swego życia przejawiam największy optymizm i pewność siebie?
2. W których dziedzinach bywam bardziej cyniczna/y i pesymistyczna/y?
3. Jakiej jednej zmiany mogę dokonać, aby poprawiły się moje oczekiwania?

Prawo pozytywnej afirmacji

Proszę zapisać pozytywną afirmację, którą będziecie Państwo systematycznie powtarzać, by zaprogramować swoją podświadomość na osiąganie sukcesów, np. „Jestem człowiekiem sukcesu!”, „Lubię siebie!”, „Wierzę w siebie!”