Szef MZ: zakaźność małpiej ospy nie jest duża

 3 minuty

małpia ospa

„Mechanizmy transmisji małpiej ospy nie są tak czułe, a zakaźność nie jest duża” – powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Szef resortu zdrowia: zalecam spokój i dystans

„Wizyta u lekarza, wstępna diagnoza mówiąca o możliwym zakażeniu małpią ospą, natychmiastowa izolacja, szybki wywiad epidemiologiczny, rozmowa z osobami z kręgu narażonych na zakażenie, objęcie ich nadzorem, a także przekazanie materiału genetycznego do NIZP-PZH i badania – to wszystko zadziałało jak należy – wyliczył szef resortu zdrowia. Dodał, że pacjent czuje się dobrze, a osoby z jego otoczenia nie mają objawów tej choroby.

Adam Niedzielski poinformował również, że są kolejne osoby, u których podejrzewa się zakażenie małpią ospą. Wszystkie one czekają w szpitalu w izolacji na wyniki badania. Osoby, które miały z nimi kontakt, są zidentyfikowane przez inspekcję sanitarną.

„Nie ma się czego obawiać, choć zapewne kolejne przypadki w Polsce się pojawią. Zalecam jednak spokój i dystans do wszelkich pesymistycznych wizji” – podkreślił minister Adam Niedzielski.

Polska ochrona zdrowia jest przygotowana

Szef resortu zdrowia ocenił, że przez ostatnie dwa lata została wykonana praca polegająca zarówno na usprawnieniu działania szpitalnictwa, jak i inspekcji sanitarnej, a Polska jest przygotowana pod kątem sprzętu potrzebnego do leczenia dużej liczby osób.

Na pytanie, co stanie się, jeśli jesienią nałożą się na siebie małpia ospa i koronawirus SARS-CoV-2, odpowiedział, że nawet jeśli zostałyby wprowadzone restrykcje, to choroby zakaźne, jakimi są te dwa wirusy, potrafią omijać takie bariery.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że małpia ospa wymaga takich samych działań jak koronawirus – na przykład prowadzenia śledztwa epidemicznego. Pod tym względem, jak ocenił, polska ochrona zdrowia jest przygotowana i jeśli dojdzie do nałożenia się chorób, to powtórzenie się scenariusza pandemii jest bardzo niskie.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

***

Przeczytaj również:

Małpia ospa w Polsce – szef resortu zdrowia potwierdził pierwszy przypadek

Ospa małpia – najważniejsze informacje

źródło: Politykazdrowotna.com