Już ponad 6 tys. przypadków małpiej ospy na świecie

 2 minuty

małpia ospa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała dotychczasowy bilans małpiej ospy. Obecnie wiadomo o ponad 6000 przypadków zakażeń z 58 krajów – informuje Medexpress.pl.

Najwyższy poziom alarmowy WHO

Agencja ONZ ponownie zwoła posiedzenie komitetu, który podejmie decyzję w sprawie ogłoszenia w najbliższych tygodniach globalnego zagrożenia zdrowia, najwyższego poziomu alarmowego WHO. Taką informację przekazał dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.

„Na poprzednim posiedzeniu (27 czerwca) komisja zdecydowała, że epidemia, która odnotowała wzrost przypadków zarówno w krajach afrykańskich, gdzie zwykle się rozprzestrzenia, jak i w innych częściach świata, nie stanowiła wówczas globalnego zagrożenia zdrowia” – przekazał dyrektor WHO. Dodał, że z powodu braku testowania, zakażeń jest prawdopodobnie o wiele więcej.

Małpia ospa: statystyki

Jego zdaniem około 80 procent przypadków występuje w Europie. Małpia ospa, zwykle łagodna infekcja wirusowa, która powoduje objawy grypopodobne i zmiany skórne, rozprzestrzenia się na całym świecie od początku maja. Wskaźnik śmiertelności w poprzednich epidemiach w Afryce obecnie rozprzestrzeniającego się szczepu wynosił około 1 procenta, ale jak dotąd ta epidemia wydaje się być mniej śmiertelna w krajach nieendemicznych.