Małpia ospa w Polsce – szef resortu zdrowia potwierdził pierwszy przypadek

 2 minuty

malpia-ospa-w-polsce

Małpia ospa dotarła do Polski – donosi serwis Gazeta.pl. Pierwszy przypadek potwierdził w piątek 10 czerwca br. Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroba rozwija się poza Afryką od 6 maja br. Wówczas to w Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania u osoby, która wróciła z podróży do Nigerii.

Pierwszy przypadek małpiej ospy w kraju

Z informacji przekazanych przez szefa resortu zdrowia wynika, że w Polsce było ok. 10 podejrzeń małpiej ospy. „10 czerwca br. to dzień, gdy mamy potwierdzony pierwszy przypadek” – powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Ministerstwo Zdrowia informuje, że pacjent przebywa na izolacji w szpitalu. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.

Małpia ospa wokół Polski

W ostatnim tygodniu maja o pierwszych przypadkach zakażenia małpią ospą poinformowali Czesi. Wcześniej potwierdzono wirusa w Niemczech. Tamtejszy resort zdrowia po wykryciu pierwszych zachorowań na małpią ospę zamówił 40 tysięcy dawek szczepionki stosowanej w przypadku ospy prawdziwej. Z kolei Niemiecki Minister Zdrowia, Karl Lauterbach, przekazał, że to środek ostrożności, na wypadek rosnącej liczby zakażeń. Zaszczepione będą osoby, które miały kontakt z chorym. Władze w Berlinie przekazały, że każdy, kto został już zaszczepiony szczepionką przeciwko ospie wiele lat temu, powinien mieć odporność na wirusa.

Więcej na temat wirusa małpiej ospy przeczytają Państwo TUTAJ.

źródło: Gazeta.pl