Aktualności
Małpia ospa potwierdzona w Europie i Ameryce Północnej
3 minuty

Małpia ospa została potwierdzona już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii. Kolejne przypadki stwierdzono w USA oraz Kanadzie – donosi Rynekzdrowia.pl. Objawy małpiej ospy to gorączka, bóle głowy, bóle pleców, mięśni, powiększone węzły chłonne i wysypka podobna do ospy wietrznej.
Małpia ospa już w Europie, USA i Kanadzie
Według Światowej Organizacji Zdrowia pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na małpią ospę wykryto w Wielkiej Brytanii – 6 maja u osoby, która wróciła z podróży do Nigerii. Dotychczas w Europie odnotowano ponad 50 przypadków tej choroby, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji i Portugalii.
Tymczasem, jak informuje Rynekzdrowia.pl, publiczna służba zdrowia w Montrealu poinformowała, że potwierdzono pierwsze przypadki małpiej ospy. Ta odzwierzęca choroba wirusowa występująca dotychczas w Afryce pojawiła się niedawno w Europie i Ameryce Północnej.
Francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada potwierdził w środę wieczorem, że służba zdrowia w Quebec analizuje przypadki 13 zachorowań, które lekarze wskazali jako możliwe przypadki małpiej grypy. Również w środę odnotowano pierwszy przypadek zachorowania w USA – u mężczyzny z Massachusets, który niedawno podróżował do Kanady i był w prowincji Quebec.
Zaskakujące rozprzestrzenianie wirusa
Cytowana przez publicznego angielskojęzycznego nadawcę CBC wirusolog Angela Rasmussen, pracująca na Uniwersytecie Saskatchewan, powiedziała, że rozprzestrzenianie się małpiej ospy w Europie i Ameryce Północnej jest zaskakujące.
„Albo jest to bardziej zaraźliwy wariant małpiej ospy, bardziej niż to, co dotychczas widzieliśmy w zarażeniach między ludźmi, albo są zachowania, które powodują większą łatwość przenoszenia” – zauważyła ekspertka.
Objawy i zakażenie
Wśród objawów małpiej ospy wymienia się:
- gorączkę,
- bóle głowy,
- bóle pleców,
- bóle mięśni,
- powiększone węzły chłonne,
- wysypkę podobną do ospy wietrznej.
Wirusolodzy podkreślają, że nie ma metody leczenia, a choroba ustępuje sama. Amerykańskie CDC opublikowało w środę komunikat, w którym podkreślono, że każdy „może przekazywać małpią ospę przez kontakt z płynami ustrojowymi, owrzodzeniami lub przez kontakt z przedmiotami dzielonymi z innymi osobami, takimi jak pościel lub ubrania, które zostały zakażone”. Wskazano jednocześnie, że domowe środki czystości unieszkodliwiają wirusa małpiej ospy.
źródło: Rynekzdrowia.pl