Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do resortu zdrowia w sprawie limitów na e-recepty

 2 minuty

konferencja-farmaceutyczna-nowy-lek

Od 3 lipca br. lekarzy obowiązują limity na wystawianie e-recept. Zdaniem wielu medyków może to ograniczać prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych. W związku z tym, Biuro RPO prosi resort zdrowia o stanowisko i podstawę wprowadzenia limitów – informuje serwis Medexpress.pl.

Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich do MZ

Jak czytamy w piśmie skierowanym przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich do Michała Dzięgielewskiego, dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, do RPO dotarła informacja o wprowadzeniu przez Centrum e-Zdrowia limitów na wystawianie e-recept przez lekarzy.

„Jak wynika z tych informacji, obostrzenia funkcjonują od 3 lipca i polegają na ingerencji w prawo wykonywania zawodu przez lekarzy. Wprowadzają bowiem zakaz wystawiania przez lekarzy więcej niż 300 recept w ciągu dziesięciu godzin pracy. Może to prowadzić do ograniczenia praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych” – czytamy w korespondencji.

Pytanie o podstawę prawną

Jak dodaje Piotr Mierzejewski, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO, w przestrzeni publicznej formułowane są obawy co do hipotetycznej sytuacji, gdy do poradni zgłosi się więcej niż 300 pacjentów potrzebujących leków na receptę. Jednocześnie nie został opublikowany projekt rozporządzenia w tej sprawie.

W związku z tym, dyrektor zespołu prosi Ministerstwo Zdrowia o stanowisko, a zwłaszcza o wskazanie podstawy prawnej limitów wprowadzonych na wystawianie e-recept przez lekarzy.

***

Czytaj również:

Samorząd lekarski apeluje do lekarzy w sprawie wystawiania recept

MZ wprowadza limity na wystawianie recept – lekarze apelują o wycofanie decyzji

źródło: Medexpress.pl