Skrót informacji
Za nami niemal 4 lata funkcjonowania ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zwanej potocznie ustawą refundacyjną. Ustawa ta określa m.in. obowiązki aptek wynikające z obrotu lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobami medycznymi, a także zasady, tryb i kryteria ustalania urzędowych cen zbytu na te produkty oraz wysokość urzędowych marż hurtowych i detalicznych.
Mimo krytycznych opinii ekspertów oraz postulatów środowisk medycznych dokument ten nadal nie zmienił znacząco swojego kształtu, a jego zapisy dotyczące marży detalicznej wciąż wywołują kontrowersje. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tematowi marży detalicznej oraz przedstawić wpływ wybranych zapisów ustawy na zyski aptek z obrotu lekami refundowanymi.
Leki refundowane stanowią ok. 38% rynku wszystkich leków w Polsce, a każda apteka, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, ma obowiązek zapewnić pacjentom ich dostępność. Z czym się to wiąże? Apteki, aby sprostać wymaganiom pacjentów oraz zapisom ustawy, zaopatrują się w leki refundowane, których lista publikowana jest przez Ministerstwo Zdrowia raz na dwa miesiące. Wraz z nowym obwieszczeniem pojawiają się nie tylko nowe leki, w które apteka musi uzupełnić swój magazyn, ale także zmiany cen niektórych już funkcjonujących na rynku produktów. Zmiany te mogą wynikać z kilku czynników, takich jak obniżenie ceny przez podmiot odpowiedzialny, objęcie refundacją nowego produktu w danej grupie, czy też substytucję apteczną, która także wpływa na zmianę wysokości marży detalicznej i dopłaty pacjenta do danego leku refundowanego.
Według zapisów ustawy refundacyjnej, podstawę limitu w danej grupie limitowej leków stanowi cena hurtowa (w przeliczeniu na dawkę dobową) leku, który dopełnia 15% obrotu ilościowego zrealizowanego w tej grupie limitowej w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia, po uprzednim uporządkowaniu produktów w grupie według rosnących cen hurtowych za dawkę dobową. Z powyższego wynika, że wraz ze wzrostem sprzedaży najtańszych produktów wzrasta szansa, że któryś z nich dopełni 15% obrotu ilościowego w grupie i wyznaczy podstawę limitu, od której liczona będzie marża detaliczna.
Przykładem wyznaczenia limitodawcy w grupie leków w oparciu o kumulatywny obrót 15% jest tabela 1.
Algorytmy obliczania limitu finansowania i naliczania marży detalicznej dla produktów refundowanych powodują, że wydawanie tańszych odpowiedników refundowanych w perspektywie długofalowej wpływa na poziom limitu i zmianę marży aptecznej wszystkich produktów w danej grupie limitowej.
Przykładem działania powyższego mechanizmu jest obniżenie marży aptecznej w następujących po sobie okresach dla grupy ropiniroli, zawierających tę samą ilość substancji (patrz: tabela 3).
Fundusz w aptece
Świąteczne świadczenia dla zespołu