Prowadzenie apteki

06.07.2015

7 minut

Apteka pod dobrą ochroną

autorzy:
Jolanta Molińska
dziennikarka, publikuje m.in. na łamach „Newsweek’a” i „Focus’a”
mgr farm. Michał Mańka

Firmy ubezpieczeniowe traktują apteki zwykle tak, jak inne rodzaje działalności. I nic dziwnego, bo przecież pożar czy włamanie mogą zdarzyć się zarówno w aptece, jak i w sklepie, biurze rachunkowym czy innym biznesie. Dlatego tzw. ogólne warunki ubezpieczenia są we wszystkich tych przypadkach bardzo podobne. Aby ubezpieczyć aptekę na wypadek zdarzeń istotnych tylko z punktu widzenia specyfiki prowadzonej działalności, do ubezpieczenia włącza się klauzule umowne. Jakie? Oto najczęściej spotykane – na przykładzie oferty popularnych towarzystw ubezpieczeniowych:


  • PZU oferuje pakiet PZU APTEKA. Według ubezpieczyciela daje on pełną ochronę majątku apteki oraz ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone osobie trzeciej, w tym także w sytuacji, gdy wynikają one z niewykonania lub nienależytego wykonania leku. Można też objąć ochroną koszty utylizacji zniszczonych leków, jak również ryzyko utraty dokumentów niezbędnych do refundacji leków i, co za tym idzie, zabezpieczyć się przed konsekwencjami finansowymi takiego zdarzenia. Ubezpieczenie obejmie także sprzęt elektroniczny i szyby oraz przedmioty tłukące się. Można także ustalić, że nowo nabyty sprzęt automatycznie włączany jest do polisy bez podnoszenia wysokości składki.
    Szczegóły: www.pzu.pl

  • Warta wyodrębnia specjalną ofertę dla aptekarzy wśród propozycji ubezpieczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz objęcia ubezpieczeniem kosztów utylizacji leków chroni też przed skutkami utraty dokumentów. Jednak jedynie w przypadku, gdy doszło do niej w wyniku zdarzeń objętych ochroną w ramach ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem czy rabunku. Można także ubezpieczyć aptekę od zniszczenia leków wskutek niezachowania odpowiedniej temperatury, gdyby doszło do przerwy w dostawie prądu, awarii urządzenia chłodniczego czy jego uszkodzenia w wyniku uderzenia pioruna.
    Szczegóły: www.warta.pl

  • Pakiet Allianz Apteka Plus ma chronić aptekę przed potencjalnymi zagrożeniami oraz zapewniać ochronę farmaceutom i ich pacjentom. Ubezpieczyciel zapewnia, że dla aptekarzy przygotował specjalną ofertę. Mogą oni m.in. bezpłatnie ubezpieczyć gotówkę w ramach określonego limitu odpowiedzialności, a także ubezpieczyć ryzyko celowego uszkodzenia (np. gdy ktoś celowo rozbije witrynę apteczną czy szybę wewnątrz) i zamieszek wewnętrznych (np. gdy uczestnicy demonstracji wejdą do apteki, zacznie się bójka i ucierpi jej wyposażenie).
    Szczegóły: www.allianz.pl

  • Partner Farmaceuty proponowany przez AVIVĘ oprócz standardowych propozycji ma dla aptekarzy m.in. ubezpieczenie kosztów utylizacji ryzyk czy strat finansowych, w wyniku których utracone zostały dokumenty niezbędne do refundacji leków. Polisa może objąć ponadto np. ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od wszelkich ryzyk, gotówki, mienia ruchomego itp. OC będzie zaś rozszerzone o odpowiedzialność zawodową farmaceuty.
    Szczegóły: www.aviva.pl


Warto pamiętać!
Koszt ubezpieczenia apteki trudno jest oszacować abstrahując od konkretnego przypadku. Wpływ na wysokość składki ma zakres ubezpieczenia, wartość mienia, wysokość sumy gwarancyjnej (w przypadku OC) i inne czynniki. Z ubezpieczycielem da się negocjować, ale w dość wąskich ramach. Aby uzyskać zniżkę, można zapłacić całą składkę od razu bądź wykupić w tym samym towarzystwie inne ubezpieczenia, np. samochodu itp. Nie bez znaczenia dla wysokości składki jest też to, czy w aptece stosowane są zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwkradzieżowe. W Internecie można trafić na kalkulatory składek, dzięki którym właściciel apteki teoretycznie powinien się dowiedzieć, ile pieniędzy musiałby przeznaczyć na ubezpieczenie swojego biznesu. Teoretycznie – bo zdarza się, że zamiast choćby orientacyjnej kwoty, po wpisaniu wymaganych danych użytkownik kalkulatora jest zapraszany na rozmowę z agentem ubezpieczeniowym.

***

W opinii kierowników aptek:

mgr farm. Marek Petelski
kierownik apteki w Gdańsku
Uważam, że każdy, kto posiada własną aptekę, powinien mieć ubezpieczenie od włamania, kradzieży czy powodzi. Dodatkowo w swojej aptece posiadam polisę na wypadek zniszczenia szklanych mebli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie od utraty recept, które są przecież ważnymi dokumentami dla apteki. Poza tym cały personel apteczny posiada w mojej aptece ubezpieczenie od niewłaściwego wydania lub przygotowania leku robionego, dzięki czemu w przypadku wystąpienia takiej sytuacji koszt błędu zostaje pokryty przez ubezpieczyciela. Z moich rozmów z koleżankami i kolegami po fachu wynika jednak, że nie wszyscy farmaceuci gotowi są uiścić niewielką roczną składkę, aby przenieść odpowiedzialność finansową poniesionych strat na firmę ubezpieczeniową. Oferta firm ubezpieczeniowych jest aktualnie bardzo szeroka i nie uważam, żeby czegoś brakowało w ofertach dla farmaceutów. Moim zdaniem są one „skrojone na miarę”.

mgr farm. Andrzej Ostrowski
kierownik apteki w Łodzi
Polisa ubezpieczeniowa OC dla farmaceuty jest niezwykle korzystną propozycją dla aptekarza, który wykonuje bardzo odpowiedzialny zawód. Zmniejszenie ryzyka działalności zawodowej jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania technika farmaceutycznego na stażu, kiedy to znacznie częściej może dojść do pomyłki przy wydawaniu leku lub poradnictwie farmaceutycznym niż w przypadku pracownika bardziej doświadczonego. Takie sytuacje nie są na szczęście zbyt częste, ale mimo wszystko zdarzają się. W tym przypadku każdy nasz pracownik może sobie wykupić indywidualną polisę. Moja apteka zaopatruje pacjentów nie tylko w leki i suplementy diety, ale również w niektóre środki ortopedyczne i pieluchomajtki refundowane, dlatego musiałem skorzystać z dodatkowej klauzuli w polisie ubezpieczeniowej apteki. Najczęstszymi zdarzeniami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą są np. potknięcia się pacjentów na świeżo umytej śliskiej podłodze. Na szczęście najczęściej nie kończą się one ze szkodą dla zdrowia pacjenta. Odnośnie błędów w wydaniu leków najważniejszym czynnikiem mogącym szybko naprawić wyrządzoną szkodę pacjentowi, jest sprawdzanie recept przez kierownika apteki co najmniej raz dziennie. Wiem, że niektórzy farmaceuci wykupują sobie również rozszerzoną polisę OC z tytułu sporu z właścicielem apteki jako pracodawcą.

mgr farm. Agnieszka Matejuk
kierownik apteki w Warszawie
Ubezpieczając aptekę i personel apteczny, należy zwrócić uwagę na pełen pakiet, jaki gwarantuje nam ubezpieczyciel. Musimy pamiętać o tym, że należy nam się nie tylko typowa polisa odpowiedzialności cywilnej za dokonane błędy zawodowe, ale również ubezpieczenie na pokrycie kosztów utylizacji leków, które mogą zostać zniszczone wskutek nieszczęśliwych wypadków (np. pożar czy zalanie). Nauczona doświadczeniem w poprzedniej pracy ubezpieczając aptekę, zwracałam także uwagę na pokrycie przez polisę strat finansowych w przypadku ewentualnego zagubienia ważnych dokumentów potrzebnych do refundacji leków. Wiem, że nie jest to rzadki problem w aptekach. Ubezpieczyciel gwarantuje czasem również pomoc prawną w wielu kwestiach związanych z roszczeniami pacjentów wobec aptek. Znam przypadek pacjentki oskarżającej farmaceutkę o sprzedaż dermokosmetyku ze zbliżającym się terminem ważności, który wywołał u niej reakcję alergiczną. Po dokładnym wyjaśnieniu sprawy okazało się jednak, że to pewien szczególny składnik, a nie produkt rozkładu preparatu był odpowiedzialny za wywołanie uczulenia. Sprawa jednak wymagała konsultacji prawniczej po stronie ubezpieczyciela polisy OC farmaceutki. Dzięki fachowej poradzie prawnej stwierdzono brak zasadności roszczenia pacjentki. Warto jednak pamiętać o tym, że posiadanie polisy OC nie chroni aptekarza przed wytoczeniem mu przez pacjenta procesu w sądzie cywilnym, np. z powodu złego wydania leku na receptę lub niepoprawnego przygotowania leku recepturowego.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Jak zatrudnić dobrego pracownika?

Następny artykuł

Burzyć czy ewoluować?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia