Problem zgagi – zwalczać czy leczyć?

 6 minut

Jak poradzić sobie z problemem zgagi

Aby poznać przyczynę zgagi trzeba będzie wykonać wiele badań, od gastroskopii poczynając. Przewlekła i nawracająca zgaga wymaga czujności i dociekliwości lekarza oraz obserwacji samego pacjenta, aby poinformował lekarza, co jego zdaniem wywołuje lub nasila jego zgagę, a co ją łagodzi. Nierzadko eliminacja zgagi wymagać będzie zmiany trybu życia, przyzwyczajeń żywieniowych, zmiany sposobu jedzenia, pożegnanie się z niektórymi używkami (papierosy, alkohole niskoprocentowe itp.). U jednych zgaga występuje sporadycznie, np. po wypiciu dużej ilości alkoholu lub spożyciu niektórych potraw i u takich osób w aptece można zalecić środek zmniejszający wydzielanie kwasu solnego w żołądku (ranitydyna). Ulga po jego zażyciu przychodzi stosunkowo szybko. Osoby z bardziej nasilonymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, z utrzymującym się nasilonym refluksem, mogą przez pewien czas stosować preparaty zawierające omeprazol, który jest w stanie zahamować wydzielanie soku żołądkowego na znacznie dłuższy czas (na 24 godziny) niż ranitydyna (na 12 godzin).

Chociaż preparaty te dostępne są bez recepty, to producent wyraźnie podkreśla, że są to preparaty objawowe, a ponadto ostrzega przed długotrwałym ich przyjmowaniem, przekraczającym 14 dni. Jednocześnie w swoich materiałach informacyjnych wymienia stany, kiedy nie powinny być stosowane i jakie niepożądane objawy mogą podczas ich stosowania wystąpić. Aby się o tym dowiedzieć, wystarczy przeczytać ulotkę.

Jeżeli krótkotrwałe zastosowanie tych preparatów nie przynosi zadowalających efektów, konieczna jest konsultacja z lekarzem, a nierzadko wdrożenie diagnostyki dla wyjaśnienia przyczyn zgagi. Bywa także, że konieczna staje się zmiana diety i ograniczenie lub wyeliminowanie pewnych używek.

Strony: 1 2 3