Problem zgagi – zwalczać czy leczyć?

 6 minut

Jak poradzić sobie z problemem zgagi

U zdrowego człowieka jest kilka mechanizmów obronnych, które zapobiegają powstawaniu zgagi. Należy do nich przede wszystkim ochronna warstwa śluzu na powierzchni błony śluzowej przełyku i żołądka. Brak właśnie tej warstwy ochronnej powoduje, że kwaśny sok żołądkowy, który jest niezbędny w procesach trawienia, atakuje również własną błonę śluzową przełyku i żołądka, powodując stany zapalne, które mogą być w przyszłości przyczyną owrzodzenia, a niekiedy nawet procesu nowotworowego. Zbyt mała ilość śluzu może wynikać także ze złego sposobu jedzenia, połykania dużych kęsów z pominięciem żucia w jamie ustnej, kiedy to właśnie wytwarza się dużo śliny zawierającej śluzy. Drugi mechanizm obronny przed zgagą to napięcie mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Kiedy mięsień ten jest osłabiony, a do tego człowiek jest otyły i pali papierosy – wszystko to sprzyja zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku i pojawianiu się zgagi. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na powstawanie zgagi, są bakteryjne zakażenia żołądka, a zwłaszcza obecność bakterii Helicobacter pylori lub zakażenie drożdżakami (Candida albicans). Jeśli do tego w jelitach występuje dysbakterioza, czyli zaburzenia składu mikroflory w jelitach, a w jej następstwie ulega zmianie skład śluzu pokrywającego błony śluzowe przewodu pokarmowego, który powinien chronić je przed agresywnie działającymi sokami trawiennymi, dochodzi do stanów zapalnych. Ponadto wiele rodzajów patogennych i nadmiernie rozwiniętych bakterii produkuje duże ilości gazów, które sprzyjają cofaniu się wymieszanej z sokami trawiennymi treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Wszystko to razem powoduje oparzenia chemiczne i uszkodzenie błony śluzowej z wytworzeniem nadżerek lub nawet owrzodzenia.

Jest wreszcie duża grupa osób cierpiących na zgagę, które uskarżają się na nietolerancje pokarmowe. Zarówno w przebiegu nietolerancji laktozy, fruktozy, jaj, mąki, glutenu, owoców cytrusowych, jak i u osób z nieprawidłową tolerancją glukozy bardzo często dochodzi do zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Zgaga może pojawiać się także u osób przyjmujących przewlekle leki przeciwbólowe lub/i przeciwzapalne, np. w przebiegu chorób stawów, kręgosłupa czy popularnych „korzonków”. Częściej też występuje jesienią i wiosną, kiedy u wielu chorych ulega zaostrzeniu choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Leczenie zgagi polega na odkryciu przyczyny, która u danego chorego powoduje jej wystąpienie. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza u osób cierpiących na długotrwałą lub nawracającą zgagę, bo za nią mogą ukrywać się również poważne choroby przewodu pokarmowego z nowotworami włącznie.

Strony: 1 2 3