Nowość!
Skrót informacji
„Na jaki okres czasu może przepisywać leki asystent medyczny, jeśli wystawia on recepty roczne z adnotacją >>wystawiono w imieniu lekarza<<? Lekarz, z którym skontaktowałem się w tej sprawie, uważa, że na cały rok. A mnie wydaje się, że tylko na pół roku. Kto ma rację?”
Zgodnie z art. 41a ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty[1] lekarz może udzielić asystentowi medycznemu upoważnienia do wystawiania recept, zleceń na zaopatrzenie i zleceń naprawy lub skierowań, a także do dokonywania wpisów w Karcie Szczepień, a ponadto do wystawiania zaświadczeń lekarskich (art. 54a ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa[2]). Lekarz powinien dodać asystenta medycznego do Rejestru Asystentów Medycznych, o którym mowa w art. 31b ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia[3]. Stosownie do art. 41a ust. 3 ww. ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty[4] upoważnienie może być udzielone na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, przy czym po upływie tego okresu można udzielić kolejnych upoważnień na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Upoważnienie to może być w każdym czasie cofnięte przez lekarza lub podmiot wykonujący działalność leczniczą.
Z uwagi, że lekarz może wystawić receptę na okres kuracji do 360 dni, to również działający z jego upoważnienia asystent medyczny będzie mógł przepisać leki na maksymalnie ten okres (art. 96a ust. 2 pkt 1 i ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne).
Recepta na lek robiony z luminalem sodu