Prawo

18.12.2024

2 minuty

Recepta na lek robiony z luminalem sodu

Nowość!

Skrót informacji

„Czy lekarz wystawiając receptę pro auctore na lek robiony z luminalem sodu, może wypisać ją na tzw. >>recepcie białej<<, czy musi być to recepta elektroniczna?”

Podstawa prawna

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych[1] luminal (fenobarbital – luminalum) należy do substancji psychotropowych grupy IV-P. Zgodnie z art. 95b ust. 1a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne[2] recepta, na której ma zostać przepisany produkt leczniczy o:

  1. kategorii dostępności, o której mowa w art. 23a ust. 1 pkt 4 (wydawane z przepisu lekarza, zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, określone w odrębnych przepisach – Rpw),
  2. innej kategorii dostępności niż określona w pkt 1, zawierający w swoim składzie substancję psychotropową lub środek odurzający, z których którakolwiek substancja lub środek należy do grupy II-N, III-P albo IV-P określonej w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,

jest wystawiana wyłącznie w postaci elektronicznej.

Przepis ten wszedł w życie 1 listopada 2023 r., tak więc recepty na lek robiony z luminalem sodu (również pro auctore) mogą być wystawiane od tego dnia wyłącznie w postaci elektronicznej.


Autor: „Piotr Kamiński”
radca prawny

Inne artykuły tego autora

Piśmiennictwo:
1. Dz. U. z 2024 r. poz. 1139.
2. Dz. U. z 2024 r. poz. 686.


Poprzedni artykuł

Recepta od asystenta medycznego

Następny artykuł

Podwójny PESEL na recepcie – czy wymaga autoryzacji pieczątką?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia