Prawo

29.04.2025

3 minuty

Przejście na emeryturę z zachowaniem ciągłości pracy

Nowość!

Skrót informacji

„Pracuję, ale wkrótce przechodzę na emeryturę. Chciałabym dowiedzieć się jak od strony formalnej wszystko prawidłowo załatwić, by nadal móc pracować. Czy zawsze musi być zachowany 3-miesięczny okres wypowiedzenia z pracy? Chciałabym dalej pracować w tym miejscu jako emerytka.”

Podstawa prawna

Zasadniczym warunkiem przejścia na emeryturę i następnie otrzymywania wynagrodzenia za pracę jest rozwiązanie uprzednio istniejącego stosunku pracy. A zatem po nabyciu prawa do emerytury należy rozwiązać umowę o pracę – za wypowiedzeniem bądź za porozumieniem stron. Okresy wypowiedzenia są uregulowane w art. 34 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy[1] (umowa na okres próbny) oraz art. 36 k.p. (umowa na czas określony lub nieokreślony). Rozwiązanie umowy o pracę następuje wówczas z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 k.p.). Bardziej elastycznym sposobem rozwiązania umowy o pracę (z którego warto w tej sytuacji skorzystać, jeżeli wyrazi na to zgodę pracodawca) jest porozumienie stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.). Porozumienie stron może zostać zastosowane do każdego rodzaju umowy o pracę. Strony mogą – zgodnym oświadczeniem woli – rozwiązać umowę o pracę za wzajemnym porozumieniem w każdym uzgodnionym terminie, a nie tylko w terminie krótszym od ustawowego okresu wypowiedzenia[2]. Nie ma przeszkód zatem, aby taką umowę rozwiązać w dniu nabycia uprawnień emerytalnych. Warto dodać, że nieokreślenie, choćby dorozumiane, w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania powoduje rozwiązanie go w dniu zawarcia porozumienia[3].

Następnym etapem jest złożenie wniosku do ZUS o emeryturę (wniosek EMP)[4]. Przy czym w dniu składania wniosku należy pozostawać bez zatrudnienia. Konieczne jest zatem odczekanie co najmniej 1 dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Zgodnie bowiem z art. 103a ustawy z dnia z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych[5] prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Powyższe też oznacza, że po upływie tego jednego dnia można ponownie podjąć zatrudnienie bez konsekwencji w postaci zawieszenia prawa do świadczenia emerytalnego. Zatrudnienie byłego pracownika, który złożył już wniosek emerytalny, nie jest uzależnione od otrzymania decyzji z ZUS.


Autor: Piotr Kamiński
radca prawny

Inne artykuły tego autora

Piśmiennictwo:
1. Dz. U. z 2025 r. poz. 277, dalej: k.p.
2. Wyrok Sądu Najwyższego z 27.11.1975 r., I PRN 35/75, OSNCP 1976/6, poz. 149.
3. Wyrok Sądu Najwyższego z 11.01.2001 r., I PKN 844/00, OSNAPiUS 2002/18, poz. 432.
4. https://www.zus.pl/-/wniosek-zus-rp-1
5. Dz.U. z 2024 r. poz. 1631.


Następny artykuł

Opieka okulistyczna a NFZ

Polecane dla Ciebie

Szkolenia