Prawidłowa higiena uszu – fakty i mity

 4 minuty

dr n. med. Violetta Piotrowska
specjalista otorynolaryngologii i laryngologii dziecięcej

Jest to pytanie ważne i potrzebne, ponieważ w codziennej praktyce laryngologicznej bardzo często spotykamy osoby, które nie do końca wiedzą, jak prawidłowo czyścić uszy, tak aby nie dopuścić do zalegania woskowiny w przewodzie słuchowym, a w konsekwencji do pogorszenia słuchu lub stanu zapalnego powodującego silny ból ucha.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przypomnieć, że po pierwsze woskowina tworzona w przewodzie słuchowym zewnętrznym przez gruczoły woskowinowe jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania ucha. Natłuszcza ona bardzo cienką skórę przewodu słuchowego, chroni go też przed mikrourazami i zanieczyszczeniami z zewnątrz, a dzięki właściwościom antybakteryjnym także przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Brak woskowiny może powodować nadmierną suchość, świąd uszu i nawracające zapalenia przewodu słuchowego.

Należy również podkreślić fakt, że ucho w naturalny sposób oczyszcza się samo. Dzieje się tak dzięki unikalnej zdolności migracji komórek od błony bębenkowej do otworu słuchowego, wspomaganej przez ruchy żuchwy – szczególnie przy mówieniu czy żuciu, co pozwala przesuwać się masie woskowinowej wraz z zanieczyszczeniami na zewnątrz. Po drugie musimy pamiętać, że ucho to bardzo skomplikowany narząd, który łatwo uszkodzić – m.in. przez wkładanie do niego ciał obcych, jakimi niewątpliwie są patyczki kosmetyczne, powszechnie używane do oczyszczania przewodu słuchowego z zalegającej woskowiny. Średnica przewodu takiego jest zbliżona do średnicy takiego patyczka i przy słabej znajomości anatomii ucha wkładając go do kanału łatwo zranić skórę, a nawet uszkodzić błonę bębenkową. Konsekwencją urazu może być także wtórne zakażenie, ponieważ ogólnodostępne patyczki kosmetyczne nie są jałowe, a tym samym wolne od drobnoustrojów. Zdarza się także, że zamiast usuwać woskowinę patyczkiem, wpycha się ją jeszcze głębiej do ucha, powodując ból lub niedosłuch.

Strony: 1 2