Pielęgnacja skóry u osób chorych na cukrzycę

 7 minut

autorka: lek. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca (diabetes mellitus) zalicza się do chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi wynikającym z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny. Uznano ją za chorobę cywilizacyjną i należy ona do jednej z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że w roku 2030 ponad 7% populacji osób dorosłych będzie cierpiało na cukrzycę. Choroba z czasem obejmuje wiele narządów i układów, a wspólnym mianownikiem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych (mikro- i makroangiopatia). Często dochodzi także do rozwoju neuropatii obwodowej, która może przyczynić się do wystąpienia zmian na skórze u chorych na cukrzycę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zachorowało, dopóki nie pojawią się typowe objawy kliniczne. Czasem rozpoznanie choroby mogą umożliwić powikłania skórne, które obserwuje się nawet u 30% pacjentów. Nierzadkim problemem jest zwiększona wrażliwość na różnego typu infekcje skóry, zwłaszcza bakteryjne i grzybicze. Pacjenci uskarżają się na kandydozę w typowej lokalizacji, czyli na błonach śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych, choć inne miejsca na ciele są równie podatne na zakażenie drożdżakiem Candida albicans. Infekcja przebiega często w postaci zapalenia mieszków włosowych lub wyprzenia, zwłaszcza u osób otyłych z cukrzycą typu 2.

Oprócz właściwego leczenia ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Pacjenci powinni zadba zwłaszcza o fałdy skórne, gdzie nadmierne ucieplenie i zwiększona wilgotność skóry prowadzą do maceracji, mikrourazów i w konsekwencji skóra łatwo ulega zakażeniu. Dlatego też właściwa higiena, a więc mycie ciała dobrze dobranymi preparatami, które mają odpowiednie pH i skład oraz właściwości nawilżające, a także osuszanie fałdów skóry, może przyczynić się do zmniejszenia częstości infekcji skórnych u pacjentów z cukrzycą.

Większość chorych na cukrzycę uskarża się na suchość skóry, nadwrażliwość i świąd. Do takiego stanu przyczynia się uszkodzona bariera ochronna naskórka, utrata nawodnienia i osłabienie funkcjonowania gruczołów łojowych. Wskazuje się także na rolę wolnych rodników, które mogą prowadzić do wspomnianych zaburzeń. Wydaje się zatem, że zapobieganie dysfunkcji naskórka doprowadzi do poprawy stanu skóry. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association) profilaktyka u osób chorych na cukrzycę powinna objąć również regularne stosowanie emolientów.

Strony: 1 2 3