Opieka farmaceutyczna

06.04.2014

4 minuty

Zgaga – częsty wpływ złego trybu życia

Ból, jaki wywołuje zgaga za mostkiem, może promieniować także do gardła i klatki piersiowej. Może przypominać bóle, jakie występują w chorobie wieńcowej. I z tą chorobą bywa mylony. Aby odróżnić te dwa rodzaje bólu, trzeba zwrócić uwagę, że ból wieńcowy występuje najczęściej po lub w trakcie wysiłku fizycznego i zmusza do przerwania tego wysiłku. Natomiast zgaga występuje w spoczynku, w nocy lub w trakcie leżenia na lewym boku. Aby wystąpiła zgaga, nie wystarczy tylko nadmierna ilość kwasu w żołądku, ale konieczne jest osłabienie napięcia dolnego zwieracza przełyku, co bardzo często występuje u palaczy tytoniu lub osób z nasiloną otyłością brzuszną.

Zgaga, jak większość dolegliwości i objawów ze strony przewodu pokarmowego, związana jest najczęściej z trybem naszego życia, a zwłaszcza dietą, nawykami i używkami. Jednymi z najsilniejszych „pokarmów”, które bardzo istotnie zwiększają ilość wytwarzanego w żołądku kwasu solnego, są niskoprocentowe alkohole, jak np. piwo, wina oraz kawa, mocna herbata, ostre przyprawy. Wysokoprocentowe alkohole także przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej przełyku i sprzyjają nasilaniu się odczuwania zgagi. U wielu osób zgaga występuje po słodkich deserach, sokach, słodkich napojach, spożyciu cukierków, batoników, czekolad, a także po rozpoczęciu przyjmowania leków, zwłaszcza przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Incydentalna zgaga, jaka występuję po imprezach z dużą ilością alkoholu, słodyczy, deserów, powoduje, że najczęściej szukamy w domowej apteczce lub aptece środka bez recepty, który szybko zniweluje nieprzyjemne odczucie zgagi. Kiedy odkryjemy, że leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego są w tym względzie bardzo skuteczne, wtedy najczęściej mało kto zastanawia się nad zmianą trybu życia, który powoduje zgagę, ale przed imprezą lub po imprezie powszechnie je stosujemy.

Natomiast trzeba pamiętać, iż za często nawracającą zgagą (min. kilka razy w tygodniu) mogą ukrywać się różne poważne schorzenia, z chorobą nowotworową włącznie. Zgaga występuje często u ludzi z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Zgaga nierzadko towarzyszy infekcjom drożdżakowym i grzybiczym w przewodzie pokarmowym. Zgaga i zarzucanie treści żołądkowej do przełyku może powodować choroby gardła, krtani czy „oparzenie” dróg oddechowych i napady astmy czy uporczywego kaszlu. Nawracająca zgaga, nawet u osób, które nie nadużywają alkoholu, może być objawem nietolerancji pokarmowych, a zwłaszcza glutenu z pszenicy, bądź też występować po spożyciu owoców cytrusowych czy innych pokarmów. Eliminacja z diety „nietolerowanych” produktów żywnościowych skutecznie eliminuje zgagę. Ale powszechność dodawania pszenicy do wielu produktów spożywczych powoduje, że bardzo późno udaje się nam odkryć prawdziwą przyczynę naszej dolegliwości. Aby się jej pozbyć, najczęściej stajemy się stałymi konsumentami leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego i szukamy preparatów, które po prostu szybko uwolnią nas od przykrego uczucia zgagi. Objawowe postępowanie przynosi jedynie doraźne efekty w postaci ustąpienia zgagi, ale jednocześnie może osłabić naszą czujność, że zgaga może nie być tylko objawem nieprawidłowości w naszym trybie życia. Dlatego sięgając po rozwiązanie warto zadać pytanie, czy zgaga to efekt błędu dietetycznego, niezdrowej diety, od której mogę szybko uwolnić się sięgając po lek doraźny, czy też zgaga ma charakter często nawracający, nie koniecznie związany ze złą dietą i wymaga bardziej przemyślanego działania? Jeśli pacjent odczuwa zgagę codziennie lub kilka razy w tygodniu, należy zgłosić się do lekarza i przeprowadzić diagnostykę przewodu pokarmowego bądź inne testy pozwalające odkryć przyczyny prowadzące do jej występowania.


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Jak mobilizować pacjenta do kontaktu z lekarzem

Następny artykuł

Zdrowie kobiety między 40. a 50. rokiem życia

Polecane dla Ciebie

Szkolenia