Skrót informacji
Zmiana diety, wody, stołowanie się w przypadkowych miejscach, są często przyczyną biegunek i pacjenci zwykle pamiętają, by zawczasu odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć, zabierając ze sobą odpowiednie preparaty. Należy jednak pamiętać, że zmiana środowiska i otoczenia czy niechęć do korzystania z publicznych toalet, bywają przyczyną odwrotnego problemu. Mowa o zaparciach, które zdarzają się bardzo często i również są przyczyną ogromnego dyskomfortu, szczególnie u kobiet, którym objawy towarzyszące, np. w postaci wzdętego brzucha, doskwierają bardziej, choćby ze względów estetycznych.
Z drugiej strony czasami jest to świadome działanie na wyjazdach, bowiem spożycie świeżych, nieprzetworzonych owoców czy warzyw, np. z ulicznego straganu, których nie mamy możliwości dokładnie umyć lub obrać, stanowi często zagrożenie biegunką. Pacjent powinien zatem zabrać ze sobą w podróż odpowiedni środek, który w razie potrzeby rozwiąże problem, a jednocześnie będzie dostosowany do warunków i oczekiwań.
Drugim kierunkiem działania metabolitów antrazwiązków jest zwiększenie wydzielania wody i elektrolitów przez błonę śluzową do światła jelita grubego i hamowanie resorpcji zwrotnej wody. Prowadzi to do zwiększenia objętości płynu i ciśnienia w jelicie, nasilając ruchy perystaltyczne jelita grubego i przyspieszając transport treści pokarmowej. Preparaty opierające działanie na antrazwiązkach mogą być stosowane doraźnie do 7 dni. Są przeciwwskazane w ciąży oraz w trakcie miesiączki, a także przy stanach zapalnych jelit.
Szczególnie latem należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, gdyż środki te zaburzają gospodarkę elektrolitową. Warto wspomnieć, że zaparciom możemy przeciwdziałać stosując także domowe metody, np. jedząc suszone śliwki, morele, figi, pokarmy bogate w błonnik, jak otręby, razowe pieczywo oraz zwiększając aktywność ruchową.
Dbanie o oczy na co dzień – czego unikać, co robić, jak ćwiczyć wzrok?
Żurawina w infekcjach układu moczowego