autorka: dr n. med. Katarzyna Wrotek
specjalista chorób wewnętrznych, alergolog, członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Pacjenci często jednak oczekują szybkich rozpoznań i szybkich efektów leczenia. Aby skrócić czas trwania złego samopoczucia zamiast do lekarza idą do apteki z pytaniem: „Co najlepiej wziąć na katar?”. Stosunkowo często, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, dolegliwości ze strony układu oddechowego są wywoływane przez alergię i infekcje wirusowe określane jako przeziębienie. Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem przez jeden z wielu gatunków wirusów (ponad 200). Jest to prawdopodobnie najczęstsza choroba, która kilka razy w roku dotyka większość populacji. Dorośli zapadają na przeziębienie średnio 2-4 razy w roku, u osób w podeszłym wieku choroba jest rzadsza (średnio 1 epizod w roku). U dzieci przeziębienie występuje około 2-3 razy częściej niż u dorosłych. Do zakażenia dochodzi w czasie kontaktu z chorym (droga kropelkowa) lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami (poręcze, klamki, słuchawki telefonów).
Najczęstsze wirusy powodujące przeziębienie to:
Katarowi alergicznemu często towarzyszą napady kichania, świąd oczu, nosa i skóry. W alergicznym nieżycie nosa o przebiegu umiarkowanym lub ciężkim dołączają zaburzenia snu, zmęczenie oraz ograniczona aktywność dzienna (w pracy, domu, na zajęciach dodatkowych). Temperatura ciała jest prawidłowa. Kaszel alergiczny często pojawia się napadowo, w nocy lub nad ranem, a w ciągu dnia po wysiłku fizycznym. Zwykle jest suchy, męczący, mogą towarzyszyć mu duszności. Ważną cechą kaszlu alergicznego, podobnie jak i kataru, jest nawrotowy charakter.
W różnicowaniu przeziębienia i alergii ważne jest kryterium czasowe. Jak długo trwają dolegliwości, czy nawracają, czy ich nasilenie z upływem dni wykazuje tendencję wzrostową? W alergii część objawów pojawia się w ciągu kilku lub kilkunastu minut od kontaktu z alergenem i ustępuje w ciągu kilku godzin (tzw. reakcja wczesna). Są również późne reakcje alergiczne pojawiające się kilka lub kilkanaście godzin po kontakcie z alergenem. Jeżeli narażenie na alergen jest częste lub stałe (np. zwierzęta w domu), rozwija się przewlekły stan zapalny i objawy najczęściej pojawiają się codziennie.
Przeziębienie rozwija się stopniowo. Często zaczyna się od pogorszenia samopoczucia, osłabienia i zmęczenia. Osoby, które znają swój organizm często wtedy mówią: „Chyba coś mnie bierze...” Potem pojawia się drapanie w gardle, coraz większy ból gardła, kichanie i katar. Wydzielina początkowo jest wodnista i chory ma poczucie, że „leje się z nosa”. Katarowi może towarzyszyć ból głowy. Przeziębienie często przebiega z podwyższeniem temperatury ciała. Zwykle jest to stan podgorączkowy, czyli temperatura nie przekracza 38 st. C. Objawy przeziębienia nasilają się stopniowo przez 3-4 dni. Po kilku dniach wydzielina z nosa staje się gęściejsza i powoduje uczucie zatkanego nosa oraz trudności z oddychaniem. Często wydzielina spływa do gardła powodując kaszel. Zmiana charakteru kataru na gęsty i żółty zwykle jest objawem aktywacji sił obronnych organizmu. W wydzielinie z nosa pojawiają się liczne leukocyty, które nadają jej żółte zabarwienie. Dlatego żółta wydzielina z nosa nie jest wskazaniem do stosowania antybiotyków.
Przeziębienie z reguły trwa około 6-7 dni. Stopniowo wraca lepsze samopoczucie, energia, możliwość oddychania przez nos. Dłużej niż tydzień utrzymuje się zazwyczaj pokasływanie związane z poinfekcyjną nadreaktywnością oskrzeli.
W alergii objawy utrzymują się dłużej niż w przeziębieniu, powtarzają się w pewnych charakterystycznych okolicznościach, zmniejszają się w czasie stosowania leków przeciwhistaminowych i nawracają po ich odstawieniu. Dlatego też pacjenci często twierdzą, że leki te nie działają. Ale wnikliwy wywiad zmienia obraz. Leki przeciwhistaminowe zmniejszają dolegliwości u alergików, ale są szybko odstawiane w momencie poprawy samopoczucia. Leczenie trwa zbyt krótko i jest niesystematyczne.
O co warto zapytać pacjenta, zanim zaproponujemy mu konkretne leki i metody terapeutyczne:
Stres – wróg czy przyjaciel?
Dmuchaj na „zimno”