Skrót informacji
Zarówno w domu jak i na zewnątrz jesteśmy stale narażeni na ukąszenia i użądlenia przeróżnych owadów. Jakie są ich najczęstsze objawy i jak sobie z nimi radzić?
Niektóre z nich, takie jak komary, meszki, pchły czy też pluskwy żywią się krwią człowieka. Kąsając swoją ofiarę, owady te wstrzykują w skórę człowieka ślinę, która zapobiega krzepnięciu krwi. Ciało człowieka wytwarza wówczas histaminę i inne substancje chemiczne, które są odpowiedzialne za objawy swędzenia i podrażnienia skóry. Pszczoły, osy i szerszenie żądlą w samoobronie i wstrzykują niewielką ilość jadu, który jest odpowiedzialny za reakcje alergiczne skóry, a użądlenia mogą być bardzo bolesne.
Do najczęściej występujących objawów po ukąszeniu i użądleniu przez owady należy:
Zdecydowanie gorzej użądlenia owadów znoszą dzieci. Czując ból i swędzenie nierzadko rozdrapują zmiany, co może prowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ukąszenia owadów, które zostawiają w skórze żądło, np. pszczoły i trzmiele. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej je usunąć. Prawidłowym sposobem jest podważenie żądła za pomocą paznokcia, noża czy chociażby kawałka twardego kartonu. Nie wyciskamy ani nie wysysamy żądła, ponieważ w taki sposób łatwo możemy uszkodzić woreczek jadowy i uwolnić jad do skóry, co nasili dolegliwości.
W przypadku łagodnych objawów po ukąszeniu przez owady jednym z pierwszych obserwowanych objawów jest obrzęk. Warto zacząć działać od razu. Dobrze byłoby na początek odkazić miejsce użądlenia. Można w tym celu przemyć miejsca po ugryzieniach zimną wodą z mydłem lub roztworem sody oczyszczonej albo wykorzystać gotowe, apteczne preparaty odkażające. W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości dobrym rozwiązaniem jest przykładanie kostek lodu w celu schłodzenia miejsca ugryzienia.
***
Wstrząs anafilaktyczny--- R E K L A M A ---
Czasem słońce, czasem wiatr... Dlaczego i jak warto dbać o oczy latem?
Famotydyna w objawowym leczeniu zgagi