Naturalne wsparcie dobrej pamięci i słuchu

 3 minuty

Miłorząb japoński (łac. Ginkgo biloba) jest drzewem dwupiennym pochodzącym z północno wschodniego obszaru Chin, sprowadzonym do Europy w XVIII wieku. Pozyskiwanym surowcem jest liść miłorzębu japońskiego (łac. Ginkgo bilobae folium) zawierający nie mniej niż 0,5% flawonoidów w przeliczeniu na glikozydy flawonowe. Liście zbiera się jesienią, zanim zżółkną, a następnie suszy w temperaturze pokojowej w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Liście miłorzębu są bogate w substancje czynne. Występują w nich flawonoidy (0,5-1,8%) – głównie flawony i flawonole (kemferol, apigenina, kwercetyna, luteloina i izoramnetyna), biflawonoidy oraz proantocyjanidyny. Poza tym terpeny (0,03-0,25%), laktony terpenowe, laktony diterpenowe (ginkgolidy A,B, C, J, M), sekswiterpeny (bilobalid) oraz fitosterole. Surowiec zawiera ponadto kwasy fenolowe (pochodne kwasu benzoesowego i cynamonowego), fitosterole, polisacharydy oraz związki katechinowe (galokatechina, epigalokatechina, epikatechina). Główne działanie przypisuje się dwóm grupom związków występujących w surowcu: glikozydom flawonoidowym oraz laktonom terpenowym.

Glikozydy flawonoidowe dzięki zdolności wychwytywania wolnych rodników chronią komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Laktony terpenowe, do których zalicza się ginkgolidy i bilobalidy, dzięki szczególnej budowie chemicznej są związkami charakterystycznymi dla miłorzębu japońskiego.

Wyciągi z miłorzębu wspomagają proces przepływu krwi w mózgu. Wykazano, że substancje zawarte w wyciągach z miłorzębu działają stabilizująco na błonę komórkową neuronów, poprawiając przy tym przepływ neuroprzekaźników niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów zapamiętywania. Ponadto miłorząb usprawnia krążenie w całym ciele, dzięki czemu przyczynia się do utrzymania dobrego słuchu i wzroku, korzystnie wpływa na sprawne myślenie w chwilach wymagających wzmożonego wysiłku umysłowego oraz w sytuacjach zwiększonego stresu. Pomaga w utrzymaniu sprawnej pamięci u osób starszych, wspiera mikrokrążenie w naczyniach mózgowych, przez co przyczynia się do zachowania prawidłowej pracy mózgu.  Badania farmakokinetyczne wykazały wysokie powinowactwo aktywnych składników wyciągu do tkanek układu nerwowego. Substancje czynne rozmieszczają się w strukturach uważanych za docelowe dla działania ośrodkowego: w hipokampie, podwzgórzu oraz ciele prążkowanym mózgu, a także w obrębie innych obszarów szczególnie narażonych na uszkadzające działanie wolnych rodników, np. siatkówce oka. Miłorząb japoński polecany jest osobom, którym zależy na utrzymaniu dobrej pamięci i słuchu oraz chcącym jak najdłużej zachować sprawność umysłową. Wspomaga utrzymanie dobrej sprawności umysłowej, jasności myślenia i funkcji poznawczych na co dzień.

Suplementacja Ginkgo Biloba nie jest stosowana u dzieci i osób poniżej 18. r.ż. Przeciwwskazania obejmują również ciążę i karmienie piersią. W wypadku przyjmowania innych leków użycie miłorzębu japońskiego należy skonsultować z lekarzem, gdyż może ono nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych.