Łagodzenie bólu migrenowego

 6 minut

Paracetamol jest nieopioiowym lekiem o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, będącego wynikiem działania ośrodkowego, a także zmniejszania przez ten lek wrażliwości receptorów bólowych. Lek nie powoduje zahamowania syntezy prostaglandyn na drodze obwodowej, działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe związane jest z hamowaniem prostaglandyn w OUN poprzez blokowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego.

Kofeina z kolei zwiększa szybkość wchłaniania, dostępność biologiczną i stężenie kwasu acetylosalicylowego w osoczu. Ponadto uzupełnia i nasila przeciwbólowe działanie kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu. Mechanizm jej działania polega na przemieszczaniu jonów Ca2+ w komórce, nagromadzeniu się cyklicznych nukleotydów i blokowaniu receptorów adenozynowych. Działa też umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, ograniczając złe samopoczucie towarzyszące bólowi.

Dużą skuteczność wykazują preparaty złożone z kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i kofeiny użytych w odpowiednich dawkach. Preferowane dawki dla poszczególnych substancji wynoszą: 350 mg dla kwasu acetylosalicylowego, 300 mg paracetamolu oraz 50 mg dla kofeiny.  Opierając się na wynikach badań klinicznych potwierdzono możliwość zastosowania takiego połączenia w terapii ciężkich napadów migreny[3]. Warto w tym miejscu podkreślić, że podstawowym warunkiem poprawy stanu klinicznego (istotna redukcja bólu w ciągu dwóch godzin po podaniu leku) jest jak najszybsze przyjęcie leku na początku napadu.

Trójskładnikowy lek złożony z kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu i kofeiny ulega częściowej hydrolizie w błonie śluzowej żołądka, wchłania się szybko i niemal całkowicie, po wchłonięciu przechodząc przez kolejne etapy metabolizmu w osoczu. Maksymalne stężenie lek osiąga po 1-2 godzinach od momentu podania.

Strony: 1 2 3