Atopowe zapalenie skóry AZS

 15 minut

autorka: lek. med. Dorota Bystrzanowska
specjalista dermatolog

W miarę dojrzewania dziecka objawy często łagodnieją, jednak istnieje możliwość występowania, a nawet nasilania się choroby u osób dorosłych. W populacji osób dorosłych częściej chorują kobiety niż mężczyźni i częściej rasy kaukaskiej i żółtej, zdecydowanie większość dotyczy osób z rejonów uprzemysłowionych niż wiejskich.

Przyczyny choroby są złożone i składają się na nie między innymi czynniki środowiskowe (alergeny wziewne i pokarmowe, stres, zaburzenia psychosomatyczne), czynniki genetyczne i zaburzenia procesów immunologicznych.

Wraz z AZS współistnieje u części chorych astma oskrzelowa lub katar sienny albo nawrotowe zapalenie spojówek.

Najbardziej charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skory jest świąd skóry, nasilający się w sytuacjach stresowych, po spoceniu się skory, po ciepłej kąpieli, ale występujący też samoistnie z bardzo różnym nasileniem.

Kolejne charakterystyczne cechy AZS to typowa lokalizacja i wygląd zmian (w zależności od wieku chorych). U starszych dzieci i dorosłych zajęte zmianami chorobowymi są zgięcia łokciowe i kolanowe, szyja, twarz. Skóra chorych jest szalenie sucha, łuszcząca się z widocznymi przeczosami po drapaniu, nierzadko nadkażona bakteryjnie. Typową cechą jest biały dermografizm.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7