Kaszel – waga stosowania odpowiedniego preparatu

 3 minuty

kaszel-syropy-dwa-w-jednym

Skuteczne postępowanie w kaszlu zależy od prawidłowo dobranego syropu w zależności od rodzaju kaszlu i stadium choroby. Dlaczego należy unikać stosowania tzw. preparatów „2 w 1”, czyli jednocześnie na kaszel suchy i mokry?

Czym spowodowany jest kaszel?

Ze względu na fakt, iż kaszel ma różne przyczyny, istnieją różne sposoby jego leczenia. Kaszel może być spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną zatok, gardła, oskrzeli, czy płuc.

Jak właściwie dobrać syrop na kaszel?

W początkowej fazie choroby zwykle pacjenci próbują samodzielnie dobrać syrop na kaszel. Aby zrobić to właściwie, należy rozpoznać przyczynę kaszlu i jego rodzaj, co nie zawsze jest łatwe dla pacjenta. Kaszel w okresie jesienno-zimowym jest najczęściej objawem infekcji wirusowej górnych lub dolnych dróg oddechowych.

Kaszel suchy czy mokry?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Kaszel suchy jest męczący, niekiedy dudniący. Nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Zaś kaszel mokry jest produktywny, wilgotny, z odkrztuszaniem flegmy. Rzadziej zdarza się również kaszel szczekający, będący objawem zapalenia krtani. Często pacjenci mają problem z odróżnieniem u siebie rodzaju kaszlu. A ma to spore znaczenie, gdyż odmienne jest wówczas jego leczenie.

Główną zasadą leczenia kaszlu jest unikanie połączenia preparatów upłynniających wydzielinę z preparatami przeciwkaszlowymi. Substancje mukolityczne upłynniają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Stosowane są wyłącznie w leczeniu kaszlu mokrego, produktywnego. Natomiast kaszel suchy zwykle jest męczący, dudniący, napadowy i nie wiąże się z odkrztuszaniem jakiekolwiek wydzieliny. W kaszlu suchym stosujemy preparaty łagodzące, powlekające i hamujące uciążliwy odruch kaszlowy. Dlatego wskazane jest unikanie stosowania preparatów jednocześnie na kaszel suchy i kaszel mokry, czyli tzw. „2 w 1”.

Istnieje ryzyko, iż obie substancje zawarte w jednym syropie będą wzajemnie znosiły swoje działanie. Rośnie również wówczas ryzyko nieskutecznego leczenia oraz wystąpienia działań niepożądanych u pacjenta.

Zwykle podczas trwania infekcji wirusowej dróg oddechowych w pierwszych dniach pojawia się kaszel suchy, męczący, a z biegiem trwania zakażenia przeistacza się w kaszel mokry, produktywny.

Ponieważ obydwa mechanizmy powstania kaszlu są inne, wskazane jest również podawanie innych leków w każdej z tych faz. Przy prawidłowym rekomendowaniu leku należy zwrócić uwagę na przyczynę kaszlu, wiek pacjenta oraz na mechanizm działania preparatu.

Kiedy do lekarza?

Bezwzględnie konsultacji lekarza wymaga kaszel u noworodków i niemowląt oraz kaszel z towarzyszącym przyspieszeniem oddechu i dusznością oraz nagły napad kaszlu wynikający z zachłyśnięcia się ciałem obcym.

Warto także przekazać pacjentowi, że jeżeli po zastosowaniu odpowiednio dobranego syropu na kaszel objawy w ciągu kilku dni nie ustępują lub się nasilają, również należy zgłosić się do lekarza.